Turecki żołnierz zginął podczas operacji w Syrii


Turecki żołnierz zginął w poniedziałek w Syrii - ogłosiła armia w oświadczeniu. Jest on pierwszą ofiarą trwającej od trzech dni tureckiej operacji zbrojnej przeciwko kurdyjskim bojownikom na północy Syrii.

"Jeden z naszych bohaterskich żołnierzy poległ jako męczennik podczas starć" z kurdyjską milicją o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) na południowy wschód od tureckiego miasta Gulbaba przy granicy z Syrią - napisało wojsko w oświadczeniu.

Siły tureckie od soboty wraz z popierającymi Ankarę syryjskimi rebeliantami prowadzą ofensywę przeciwko YPG, której celem jest wypędzenie tych bojowników z okolic Afrinu w prowincji Aleppo przy granicy z Turcją. Ankara argumentuje, że operacja, której nadano kryptonim "Gałązka oliwna", ma na celu ochronę granic Turcji, "zneutralizowanie" kurdyjskich bojowników w Afrinie i uwolnienie tamtejszej ludności od "ucisku i opresji".

Kolejny apel USA

Ofensywa budzi zaniepokojenie wielu krajów. Jeszcze w poniedziałek wieczorem na wniosek Francji ma się zebrać w tej sprawie Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Rząd USA ponownie zaapelował w poniedziałek do Turcji o powściągliwość podczas operacji wojskowych w północno-zachodniej Syrii, gdzie siły tureckie atakują popieraną przez USA milicję kurdyjską.

- Wszyscy muszą się koncentrować na pokonaniu Państwa Islamskiego i zakończeniu konfliktu w Syrii - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

- Wzywamy Turcję do zachowania umiaru i zapewnienia, że jej operacje militarne będą ograniczone w skali i czasie, nie spowodują ofiar wśród ludności cywilnej, ani też nie utrudnią przekazywania pomocy humanitarnej - podkreśliła Sanders.

Dzień wcześniej z podobnym apelem zwróciła się do Turcji rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Heather Nauert.

Druga turecka operacja w Syrii

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od początku operacji zginęło co najmniej 54 bojowników, w tym 26 Kurdów i 19 syryjskich rebeliantów popierających Ankarę. Śmierć poniosło też 22 cywilów. Tureckie władze zaprzeczają, jakoby zabijały cywilów, uznając takie doniesienia za propagandę YPG.

Jest to druga turecka operacja w Syrii od wybuchu wojny w tym kraju w 2011 roku. W pierwszej, pod kryptonimem "Tarcza Eufratu", zginęło 72 tureckich wojskowych. Operacja ta trwała od marca 2016 roku do marca 2017 roku.

Rząd w Ankarze postrzega YPG jako syryjskie ramię zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która zarówno przez tureckie, jak i amerykańskie władze uważana jest za ugrupowanie terrorystyczne.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: