Wybuch przed resortem spraw wewnętrznych Turcji. Nagranie z monitoringu

Aktualizacja:
Autor:
akw,
tas//mm,ft
Źródło:
PAP, Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, ukazujące moment ataku przed siedzibą tureckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ankarze, gdzie zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze. Drugi z napastników zginął w wymianie ognia z siłami bezpieczeństwa. Dwóch policjantów zostało rannych.

Jak podała agencja Reutera, nagranie z kamery monitoringu pokazuje samochód, którzy zatrzymuje się przed siedzibą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ankarze. Chwilę później z pojazdu wychodzi mężczyzna, który zaczyna iść w kierunku resortu, następnie na nagraniu jest widoczny wybuch i unoszące się kłęby dymu.

Wybuch przed siedzibą MSW w Ankarze. Ujęcie z nagrania REUTERS

Ranni policjanci

Wcześniej w niedzielę minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya przekazał, że dwaj zamachowcy podjechali samochodem dostawczym, około godziny 9.30, przed budynek Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa MSW. Jeden z nich wysadził się w powietrze, a drugi zginął w wymianie ognia, która wywiązała się z siłami bezpieczeństwa.

W eksplozji ranni zostali dwaj funkcjonariusze, ich obrażenia Yerlikaya określił jako lekkie. W późniejszym wpisie na platformie X (dawnym Twitterze) Yerlikaya przekazał, że stan rannych policjantów jest dobry. "Modlę się do Boga o ich szybki powrót do zdrowia" - napisał szef tureckiego MSW.

Wysoki rangą urzędnik powiedział agencji Reutera, że napastnicy przed dokonaniem ataku ukradli samochód i zabili jego kierowcę w Kayseri, mieście położonym 260 km na południowy wschód od Ankary.

Eksplozje i gruz rozrzucony na ulicy

Tureckie media wcześniej informowały, że w pobliżu budynków ministerialnych w Ankarze słychać było eksplozję, a telewizje pokazały materiały przedstawiające gruz rozrzucony na ulicy w pobliżu resortu spraw wewnętrznych.

Jak opisał Reuters, na miejscu pojawiły się karetki pogotowia, wozy strażackie, pojazd opancerzony, a także żołnierze. Policja zablokowała kilka pobliskich dróg.

Reakcja Erdogana

Do zamachu doszło na kilka godzin przed rozpoczęciem pierwszej sesji parlamentu po letniej przerwie.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił po ataku, że terroryści próbujący zniszczyć pokój i bezpieczeństwo obywateli nigdy nie odniosą sukcesu.

- Dzisiejszy akt terroru w Ankarze, w którym dwóch przestępców zostało zneutralizowanych dzięki szybkiej interwencji policji, to ostatnie podrygi terroryzmu – powiedział Erdogan. - Ci, którzy zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu obywateli, nie osiągnęli swoich celów i nigdy ich nie osiągną - dodał.

Prezydent powtórzył, że rząd dąży do utworzenia 30-kilometrowej strefy bezpieczeństwa w Syrii, wzdłuż granicy z Turcją, aby zabezpieczyć południową granicę państwa.

Siedziba MSW w Ankarze

Zamachy w Turcji

W listopadzie 2022 roku w Stambule doszło do wybuchu na popularnej, zwłaszcza wśród turystów, handlowej ulicy w centrum miasta. Zginęło co najmniej sześć osób, a ponad 80 zostało rannych.

Z kolei w grudniu 2016 roku, również w Stambule, 38 osób zginęło, a 155 zostało rannych w podwójnym zamachu bombowym przed stadionem piłkarskim.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw, tas//mm,ft

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: REUTERS