Akcesja Szwecji do NATO "nie jest pilną kwestią" dla Ankary

Źródło:
PAP
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?Jacek Tacik/Fakty TVN
wideo 2/5
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?Jacek Tacik/Fakty TVN

Szef komisji spraw zagranicznych tureckiego parlamentu, Fuat Oktay poinformował w środę, że nie przyspieszy głosowania w sprawie akcesji Szwecji do NATO. Kwestia ta nie jest tak pilna dla Ankary, jak dla innych krajów - dodał.

Sprawa akcesji Szwecji do Sojuszu "będzie omawiana, kiedy przyjdzie na to czas, zgodnie z terminarzem komisji spraw zagranicznych. - Wszystko to, co jest pilne dla innych krajów, może nie być pilne dla nas - powiedział w parlamencie Fuat Oktay.

Przesłany wniosek ratyfikacyjny

Dzień wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, pytany podczas posiedzenia Rady Nordyckiej w Oslo o to, kiedy można spodziewać się wejścia Szwecji do Sojuszu, odparł jedynie, że pracuje ciężko nad tym, aby stało się to jak najszybciej. - Nie mogę podać daty, gdyż decyzja w sprawie ratyfikacji szwedzkiego wniosku należy do parlamentów narodowych - tłumaczył Stoltenberg.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przesłał do parlamentu wniosek ratyfikacyjny, dotyczący akcesji Szwecji do NATO 23 października. Nie podano - jak dotąd - informacji w sprawie ewentualnego terminu głosowania na tym wnioskiem.

Wcześniej turecki portal Duvar podał, że tureckie władze gotowe są wstrzymać się z formalnym zaaprobowaniem akcesji Szwecji do NATO do otrzymania sygnału poparcia USA dla jej wniosku o zakup samolotów F-16.

Siedziba tureckiego parlamentuWangkun Jia/Shutterstock

Blokowanie przyjęcia Szwecji do NATO

Ankara blokowała możliwość przyjęcia Szwecji do NATO od początku zabiegów Sztokholmu o akcesję, podkreślając, że szwedzki rząd powinien robić więcej w walce z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Turcja uznaje za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.

Turcja jest ostatnim - obok Węgier - państwem NATO, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do Sojuszu. Oba kraje znane są z dobrych relacji politycznych i gospodarczych z Rosją, a ich przywódcy - z Władimirem Putinem. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników. 

Etapy rozszerzania się NATOPAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wangkun Jia/Shutterstock