Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przesłał do parlamentu protokół w sprawie przyłączenia Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego. Spośród wszystkich członków NATO jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji.
Przesłanie dokumentu do parlamentu potwierdziły służby prasowe głowy państwa. "Protokół w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO został podpisany 23 października 2023 roku przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i przesłany do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji (jednoizbowego parlamentu)" - napisano w komunikacie prezydenckich służb.
Według agencji Reutera nie podano żadnych dodatkowych informacji w sprawie głosowania.
Premier Szwecji Ulf Kristersson wyraził zadowolenie z decyzji Erdogana. "Teraz pozostaje, by zajął się tym parlament. Nie możemy doczekać się, by zostać członkiem NATO" - napisał.
Minister obrony Pal Jonson, komentując te wydarzenia, ocenił, że "to krok w dobrym kierunku" Z kolei minister pracy Johan Pehrson zauważył, że szwedzkie wstąpienie do NATO jest "decydujące dla pokoju w Szwecji i Europie".
Decyzję Erdogana z zadowoleniem przyjął szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Wyraził przy tym nadzieję na szybkie działania tureckiego parlamentu.
Zgoda a sprawa myśliwców
Turcja jest ostatnim obok Węgier państwem, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do NATO. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników. Erdogan zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Turcja oczekuje od Szwecji skuteczniejszej walki z podmiotami uznawanymi przez Ankarę za terrorystyczne.
Z kolei pod koniec września Erdogan zapewniał, że turecki parlament dotrzyma obietnicy ratyfikowania akcesji Szwecji do Sojuszu, jeżeli rząd Stanów Zjednoczonych wywiąże się ze swoich zobowiązań i umożliwi sprzedaż Ankarze myśliwców F-16.
Rząd w Ankarze od dawna zabiegał o zgodę Kongresu USA na zakup 40 myśliwców F-16 w najnowszej wersji i możliwość zmodernizowania kilkudziesięciu starszych maszyn tego typu. Po ogłoszeniu aprobaty Erdogana dla akcesji Szwecji przedstawiciele administracji Bidena zapewniali, że Biały Dom w pełni popiera sprzedaż myśliwców.
Wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO zostały złożone w węgierskim parlamencie ponad rok temu. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, tuż przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim. Finlandia została 31. członkiem Sojuszu 4 kwietnia.
Źródło: Reuters, PAP