Minister stawia sprawę jasno: skargi na referendum są daremne


Minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag oświadczył, że każda skarga opozycji w sprawie niedzielnego referendum zostanie odrzucona przez Sąd Konstytucyjny, a Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu nie ma jurysdykcji w tej kwestii.

- Jeśli opozycja wniesie skargę do Sądu Konstytucyjnego, sąd nie będzie miał innej możliwości, jak ją odrzucić - powiedział minister tureckiej telewizji informacyjnej A Haber. Opozycja "może również składać skargę do ETPCz, ale tam również nie zdoła osiągnąć celu, ponieważ porozumienia, jakie Turcja podpisała, nie dają partiom prawa do wnoszenia skarg" - dodał.

W reakcji na środową decyzję tureckiej Najwyższej Komisji Wyborczej (YSK), która odrzuciła wniesione przez opozycję skargi w sprawie nieprawidłowości w czasie referendum, największe ugrupowanie opozycyjne, Partia Ludowo-Republikańska (CHP), oświadczyło, że wykorzysta wszelkie środki prawne, by zaskarżyć plebiscyt. Według CHP do nieprawidłowości doszło podczas liczenia głosów, m.in. z powodu decyzji YSK o uznaniu za ważne niepodstemplowanych kart do głosowania. Wskazywano również, że niektórzy wyborcy nie mogli skorzystać z prawa do tajnego głosowania. Unieważnienia głosowania domagała się też prokurdyjska, lewicowa Ludowa Partia Demokratyczna (HDP).

Turecka krytyka

Minister sprawiedliwości po raz kolejny skrytykował raport międzynarodowych obserwatorów, według których procedury zastosowane w kampanii i podczas referendum nie spełniały międzynarodowych standardów. W poniedziałek wspólna misja OBWE i Rady Europy uznała, że decyzja o uznaniu kart do głosowania pozbawionych obowiązkowej pieczęci "usunęła ważne zabezpieczenie" przed oszustwami i była "niezgodna z przepisami". Bozdag ocenił, że raportowi brak obiektywizmu i bezstronności. - Ci, którzy przygotowali ten raport, są stronniczy - podkreślił. Według wstępnych wyników YSK 51,4 proc. głosów w referendum zdobyli zwolennicy prezydenckiego systemu rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny; było ich o 1,25 mln więcej niż głosujących przeciw wprowadzaniu zmian. Ostateczne wyniki mają być znane do końca kwietnia.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: