Kolejna fala aresztowań w Turcji

[object Object]
W Turcji obowiązuje stan wyjątkowy od czasu nieudanej próby zamachu stanu Reuters Archive
wideo 2/20

Co najmniej 57 osób zostało aresztowanych w piątek rano w Turcji pod zarzutem związków z udaremnionym zamachem stanu z lipca zeszłego roku - poinformowała prorządowa agencja Anatolia. Zatrzymania przeprowadzono w sześciu z 81 prowincji kraju.

Władze podejrzewają, że zatrzymane osoby są związane z siatką islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o zainspirowanie próby puczu z 15 lipca ubiegłego roku. Gulen, założyciel wpływowego bractwa religijnego, od 1999 roku korzysta z prawa azylu w USA. Duchowny zaprzecza, by był w jakikolwiek sposób powiązany z próbą puczu. W sumie wydano około stu nakazów aresztowania.

Wśród zatrzymanych byli pracownicy giełdy

Dziennik "Haberturk" informuje na swej stronie internetowej, że zatrzymane w piątek osoby to byli pracownicy giełdy w Stambule. Podejrzane są one o używanie aplikacji na smartfony ByLock, zapewniającej szyfrowaną łączność. Według tureckich władz z aplikacji tej korzystała sieć Gulena.

Podejrzane transakcje

Zdaniem gazety zatrzymane w piątek osoby podejrzane są również o realizowanie transakcji na rzecz Bank Asya, banku powiązanego z Gulenem. Placówka ta straciła licencję po nieudanym puczu. W jego następstwie władze przystąpiły do czystek na niespotykaną dotąd skalę w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, wojsku, policji, oświacie i mediach. Według oficjalnych danych aresztowano ponad 47 tys. osób, a ponad 100 tys. - w tym w wojsku i sądownictwie - zwolniono lub zawieszono w obowiązkach.

Zatrzymanie opozycyjnego dziennikarza

Tureckie władze zatrzymały również w piątek w Stambule redaktora naczelnego internetowego wydania opozycyjnej gazety "Cumhuriyet", Oguza Guvena. W ostatnich miesiącach za kratki trafiło około 20 współpracowników dziennikarza.

Guven rano poinformował na Twitterze o swoim zatrzymaniu, do którego doszło w jego domu. "Cumhuriyet" napisał na stronie internetowej, że powody działań policji nie są znane. Według agencji Anatolia zatrzymanie jest związane ze artykułem, który ukazał się w internetowym wydaniu gazety kilka dni temu. Dotyczył on śmierci w wypadku drogowym tureckiego prokuratora, który był odpowiedzialny za postępowanie przeciwko kilku aresztowanym po nieudanym zamachu stanu z 15 lipca ubiegłego roku.

W ostatnich miesiącach zatrzymano wielu dziennikarzy i innych pracowników "Cumhuriyet". Wśród nich byli m.in. dyrektor generalny Akin Atalay, redaktor naczelny Murat Sabuncu oraz dziennikarz śledczy Ahmet Sik. Są oskarżeni o powiązania z nielegalną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), ruchem muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena lub organizacją terrorystyczną o nazwie Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C). Grozi im od 7,5 do 43 lat więzienia.

Najważniejszy opozycyjny dziennik w kraju

"Cumhuriyet", który powstał w 1924 roku, ostro krytykuje prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i jest najważniejszym liberalnym opozycyjnym dziennikiem w kraju. Gdy redaktorem naczelnym gazety był Can Dundar, "Cumhuriyet" publikował wiele sensacyjnych materiałów i prowadził śledztwa, które były kłopotliwe dla władz. Rząd w Ankarze uważa Dundara, który obecnie mieszka w Niemczech, za zdrajcę, gdyż w 2015 roku ujawnił on, że tureckie tajne służby dostarczały broń islamistom w Syrii.

Rząd wykorzystuje stan wyjątkowy

Przeciwnicy Erdogana i organizacje broniące praw człowieka oskarżają turecki rząd o to, że wykorzystuje wprowadzony po nieudanym puczu stan wyjątkowy, by uciszać swych krytyków. Z kolei władze zaprzeczają, jakoby atakowały wolność prasy i utrzymują, że zatrzymywani są tylko ci dziennikarze, którzy mają związki z "organizacjami terrorystycznymi". W ten sposób władze określają kurdyjskich bojowników i ruch Gulena. Turcja plasuje się na 155. miejscu (na 180) w światowym rankingu wolności prasy opracowywanym co roku przez organizację Reporterzy bez Granic (RsF). Według tureckich stowarzyszeń prasowych obecnie za kratkami przebywa ponad 150 dziennikarzy.

Turcja dzień po próbie zamachu stanu
Turcja dzień po próbie zamachu stanuNTV / TVN24

Autor: arw//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: