Trybunał Konstytucyjny zawiesił sesję katalońskiego parlamentu


Hiszpański Trybunał Konstytucyjny nakazał w czwartek zawieszenie zaplanowanej na poniedziałek sesji parlamentu Katalonii, podczas której może zostać proklamowana niepodległość regionu po niedzielnym referendum.

Hiszpańskie media podają, że wniosek w tej sprawie złożyła opozycyjna Partia Socjalistów Katalonii, która sprzeciwia się secesji. W katalońskim parlamencie nieznaczną większość głosów mają partie popierające odłączenie się regionu od Hiszpanii. Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont ogłosił wcześniej, że zamierza wystąpić w poniedziałek w parlamencie w Barcelonie, by przedstawić wyniki i skutki referendum niepodległościowego z 1 października.

Według części deputowanych możliwe byłoby wtedy ogłoszenie secesji.

Starcia w czasie referendum

Z podawanych przez władze regionu danych wynika, że w głosowaniu wzięło udział 43 procent uprawnionych. 90 procent z nich poparło oderwanie się regionu od reszty Hiszpanii.

Puigdemont uważa, że referendum dowiodło, iż wolą Katalończyków jest odłączenie się od kraju i zapewnił, iż do tego właśnie doprowadzi. Madryt z kolei utrzymuje, że głosowanie było nielegalne.

Z sondaży przeprowadzanych przed referendum wynikało, że około 40 procent mieszkańców Katalonii popierało secesję.

Większość ankietowanych chciała natomiast przeprowadzenia referendum, a brutalne działania policji podczas głosowania zbulwersowały Katalończyków bez względu na poglądy polityczne.

W niedzielę około 900 osób zostało rannych w wyniku starć z policją, która usiłowała uniemożliwić głosowanie w referendum, blokując dostęp do lokali wyborczych, konfiskując urny i karty wyborcze.

Doszło też do konfrontacji między funkcjonariuszami katalońskiej policji a skierowaną do tego regionu przez Madryt Gwardią Cywilną.

Autor: kg/adso / Źródło: PAP

Raporty: