Uczniowie brytyjskich szkół będą mogli nosić spódniczki, a uczennice spodnie. Wszystko zgodnie z nową polityką "neutralności gender" w kwestii ubioru, przyjętą przez 80 szkół na terenie Wielkiej Brytanii.
80 instytucji państwowych w Wielkiej Brytanii, w tym 40 szkół podstawowych, usunęło zapisy różnicujące szkolny strój chłopców i dziewcząt, lub stworzyło nowe, "neutralne". To część sponsorowanych przez rząd działań, by szkoły były bardziej otwarte dla dzieci, które kwestionują swoją tożsamość płciową, czyli czują się przedstawicielami innej płci, niż ich płeć biologiczna.
Dotychczasowe, obowiązkowe stroje ze spodenkami dla chłopców i spódniczkami dla dziewczynek według aktywistów dyskryminowały homoseksualistów, biseksualistów oraz dzieci transpłciowe.
"By czuli się szczęśliwi"
- Cieszymy się z każdego działania na rzecz pomocy młodym ludziom z problemami dotyczącymi ich tożsamości płciowej, sprawienia, by czuli się szczęśliwi, mile widziani i akceptowani w szkole – powiedział jeden z aktywistów, cytowany przez gazetę "Independent". – Żadna osoba transpłciowa nie powinna być zmuszana do wyglądania w sposób, który sprawia im dyskomfort. To może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza dla młodych ludzi – podkreślił.
Dotychczasowe zasady określające obowiązkowe mundurki szkolne dla swoich uczniów już w styczniu zmieniła jedna z najbardziej prestiżowych szkół w Anglii, Brighton College. Wygląd strojów nie uległ zmianom, ale teraz dzieci same mogą wybrać, który z nich chcą nosić.
– Jeżeli niektórzy chłopcy i dziewczynki są szczęśliwsze, gdy utożsamiają się z inną płcią niż ich płeć biologiczna, moim obowiązkiem jest dostosowanie się do tego. Moim jedynym celem jest ich dobrobyt i szczęście – tłumaczył dla "Independent" Richard Cairns, dyrektor internatu w mającym 170-letnią tradycję Brighton College.
Wyjść naprzeciw potrzebom dzieci
Zmiany mające ułatwić życie dzieciom z problemami dotyczącymi ich tożsamości płciowej wprowadzane są także w innych państwach. Na początku roku z tego powodu jedna z podstawówek w Islandii zlikwidowała oznaczenia płci w toaletach, by dzieci mogły korzystać z której zechcą.
Autor: mm//gak / Źródło: Independent, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock