Tony Blair w Kosowie. Spotkał się z piątką Toniblerów

Źródło:
PAP
Tony Blair i Bill Clinton są uznawani w Kosowie za bohaterów
Tony Blair i Bill Clinton są uznawani w Kosowie za bohaterów
Reuters Archive
Tony Blair i Bill Clinton są uznawani w Kosowie za bohaterówReuters Archive

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair spotkał się w stolicy Kosowa Prisztinie z piątką mężczyzn o imieniu Tonibler - podała w środę telewizja N1. Były brytyjski premier cieszy się w Kosowie statusem bohatera ze względu na rolę, jaką odegrał w wyzwoleniu kraju.

Były brytyjski premier Tony Blair udał się w poniedziałek do Kosowa, aby uczcić 25. rocznicę zakończenia wojny z Serbią. Został ciepło przyjęty przez prezydentkę Vjosę Osmani i grupę dzieci machających brytyjskimi flagami. W środę spotkał się z pięcioma mężczyznami o imieniu Tonibler.

Kosowo - ówczesna prowincja Jugosławii, a następnie Serbii - ogłosiła niepodległość w 2008 roku. Belgrad nie uznaje jej do dziś.

Były brytyjski premier jest w Kosowie postrzegany jako jeden z organizatorów międzynarodowej koalicji, która - bez autoryzacji Rady Bezpieczeństwa ONZ - przeprowadziła naloty na państwo rządzone przez Slobodana Miloszevicia. Na cześć Blaira nazywano w Kosowie dzieci, a w środę w mieście Ferizaj - na Bulwarze Blaira - ma zostać odsłonięty jego pomnik.

Kosowo świętuje 25. rocznicę zakończenia wojny z Serbią

Podczas swojego poniedziałkowego przemówienia przed parlamentem Kosowa Blair powiedział, że "interwencja NATO sprzed 25 lat była jak najbardziej słuszna".

Blair nie jest jedynym ze światowych liderów, którzy cieszą się w Kosowie ponadprzeciętną popularnością i wdzięcznością mieszkańców. W centrum Prisztiny, na tle flagi amerykańskiej, stoi pomnik Billa Clintona - prezydenta USA z czasów wojny lat 90.

W mieście można również znaleźć pomnik Madeleine Albright, ówczesnej sekretarz stanu USA. W różnych miastach kraju ulice nazwano imionami prezydentów George'a W. Busha czy Thomasa Woodrowa Wilsona.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP