Szwedzkie gangi wyzwaniem. "Szczerze mówiąc, to najtrudniejszy punkt do realizacji"

Źródło:
PAP, Reuters
Policja w Szwecji
Policja w Szwecji
Reuters Archive
Policja w SzwecjiReuters Archive

Ministrowie sprawiedliwości Danii i Szwecji uzgodnili zacieśnienie współpracy pomiędzy krajami w związku z działalnością szwedzkich gangów w Danii. Politycy chcą między innymi zintensyfikować naciski na gigantów technologicznych, aby przeciwdziałały rekrutacji młodych osób w internecie.

Szwecja boryka się z przestępczością wśród młodzieży, a inne kraje nordyckie obawiają się, że problem ten zaczyna wykraczać poza granice kraju. Od kwietnia odnotowano 25 przypadków, w których członkowie szwedzkich gangów zostali wynajęci przez duńskie gangi do brutalnych ataków, często za pośrednictwem reklam na platformach komunikacyjnych, takich jak Telegram.

Duński minister sprawiedliwości Peter Hummelgaard oraz jego odpowiednik ze Szwecji Gunnar Stroemmer chcą między innymi zwiększyć wymianę informacji między duńską a szwedzką policją oraz zintensyfikować naciski na gigantów technologicznych, aby przeciwdziałały rekrutacji młodzieży przez gangi. - Szczerze mówiąc, to najtrudniejszy punkt do realizacji - przyznał Stroemmer.

Szefowie resortów sprawiedliwości po spotkaniu w Kopenhadze za konieczne uznali również "wzmocnienie współpracy z krajami trzecimi", w których ukrywają się bossowie gangów i osoby wydające zlecenia przez internet.

Dania i Szwecja zacieśnią współpracę w związku z działalnością szwedzkich gangówPAP/EPA/THOMAS TRAASDAHL

Problem szwedzkich gangów

W duńskich aresztach przebywa obecnie 17 młodych osób ze Szwecji, podejrzanych o morderstwa, usiłowanie zabójstw lub podkładanie bomb za pieniądze.

Według specjalizującego się w tematyce gangów dziennikarza telewizji SVT Diamanta Salihu, ogłoszenia o morderstwie na zlecenie pojawiają się w takich aplikacjach jak Instagram, Snapchat oraz Telegram, a niektóre kanały mają po 10 tys. obserwatorów. - Zleceniodawcy często znajdują się za granicą, na przykład w Turcji, skąd trudno dokonać ekstradycji podejrzanych, jeśli mają oni tureckie obywatelstwo - tłumaczył Salihu.

Wcześniej duńska i szwedzka policja zdecydowały o współpracy funkcjonariuszy, którzy zostali oddelegowani do pracy odpowiednio w Malmoe oraz Kopenhadze.

W środę w Kopenhadze w rozmowach ministrów uczestniczyła również szefowa resortu sprawiedliwości Norwegii Emilie Enger Mehl. Jednym z ustaleń jest dopuszczenie możliwości wspólnych norwesko-szwedzkich patroli policyjnych na terytorium Norwegii. Kraj ten również boryka się z problemem gangów ze Szwecji.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/THOMAS TRAASDAHL