Szwedzki wywiad: Rosja wkrótce odbuduje potencjał militarny w naszym regionie

Źródło:
PAP

Rosja wkrótce odbuduje potencjał militarny w naszym regionie, dlatego Szwecja musi utrzymać szybkie tempo zwiększania zdolności obronnych - ocenił szef szwedzkiego wywiadu wojskowego Thomas Nilsson, przedstawiając raport na temat zagrożeń dla kraju.

Według Nilssona, "błędem jest sądzić, że mamy chwilę wytchnienia, gdy trwa wojna w Ukrainie, a Rosja koncentruje tam swoje zasoby".

W opublikowanym w poniedziałek w Sztokholmie raporcie stwierdzono, że "Rosja dąży do poprawy swoich możliwości wojskowych na północnym Atlantyku, aby móc zachować swobodę działania w regionie Morza Bałtyckiego oraz Morza Barentsa". "Rosyjski reżim nadał temu obszarowi wysoki priorytet i jest gotowy przeznaczyć na ten cel znaczną część budżetu państwa" - podkreślono.

Nilsson: jeszcze przez długi czas Szwecja będzie mieć za sąsiada agresywną Rosję

Szef szwedzkiego wywiadu za przeszkody w rozbudowie potęgi militarnej Rosji uznał zachodnie sankcje uderzające w nowoczesny przemysł zbrojeniowy oraz brak oficerów wynikający ze strat na polu walki w Ukrainie. Rosjanie mogą jednak uzyskać dostęp do komponentów z Chin.

"Należy uznać, że jeszcze przez długi czas Szwecja będzie mieć za sąsiada agresywną i skłonną do ryzyka Rosję" - zaznaczył Nilsson.

Szwedzki wywiad wojskowy uznał również za wyzwania działalność szpiegowską ze strony Rosji, Chin oraz Iranu, a także szerzenie przez te państwa dezinformacji.

Autorka/Autor:js/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru