Sąd Apelacyjny w Szwecji utrzymał wyrok dożywocia dla Irańczyka szpiegującego na rzecz Rosji

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Sąd w Sztokholmie. Wideo archiwalne
Sąd w Sztokholmie. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveSąd w Sztokholmie. Wideo archiwalne

Szwedzki Sąd Apelacyjny zdecydował o utrzymaniu wyroku dożywotniego pozbawienia wolności dla pochodzącego z Iranu mężczyzny za trwające 10 lat szpiegostwo na rzecz Rosji.

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie utrzymał w czwartek wyrok dożywotniego więzienia dla pochodzącego z Iranu 42-latka za trwające 10 lat szpiegostwo na rzecz Rosji.

Jego młodszy brat, skazany na dziewięć lat i 10 miesięcy za pomoc w przekazywaniu tajnych dokumentów rosyjskiemu wywiadowi GRU, w ostatniej chwili wycofał apelację.

Szpiegowali na rzecz Rosji. Skazani w Szwecji

Sprawa nazywana jest w Szwecji "największą aferą szpiegowską od czasów zimnej wojny".

W ogłoszonym w styczniu wyroku sąd rejonowy podkreślił, że "ponad wszelką wątpliwość" bracia irańskiego pochodzenia wspólnie i w porozumieniu zdobyli, przekazali i ujawnili obcemu mocarstwu informacje, które mogły zagrozić bezpieczeństwu Szwecji.

Sąd w SztokholmieReuters Archive

Podczas rozprawy w sądzie pierwszej instancji obaj mężczyźni nie przyznawali się do stawianych im zarzutów.

Pozyskał 90 tajnych dokumentów

42-latek podczas swojego zatrudnienia w szwedzkich służbach specjalnych SAPO oraz siłach zbrojnych miał pozyskać 90 tajnych dokumentów, a jego brat - przekazywać informacje Rosjanom za opłatą. Do transakcji dochodziło w miejscach publicznych, m.in. w bibliotece w Uppsali.

Według gazety "Svenska Dagbladet" pozyskaną gotówkę zgromadził w pudełkach po butach, a część pieniędzy przeznaczył na budowę basenu.

Jak spekulują media, po uprawomocnieniu się wyroku powinna zostać powołana komisja mająca znaleźć odpowiedzialnych za skandal.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości