Uchwalając w grudniu zeszłego roku zakaz noszenia chust muzułmańskich w szkołach, gmina Skurup w szwedzkiej Skanii naruszyła prawo - orzekł tamtejszy rzecznik do spraw przeciwdziałania dyskryminacji. Sprawa wzbudziła w kraju wiele kontrowersji.
Wprowadzony z inicjatywy radnych prawicowej partii Szwedzcy Demokraci zakaz noszenia chusty, hidżabu lub burki przez uczniów i nauczycieli w celu zasłonięcia twarzy lub głowy w placówkach edukacyjnych podlegających gminie wzbudził w Szwecji kontrowersje. Wiosną w Malmo przeciwko uchwale protestowali muzułmanie, a dyrektor jednej ze szkół w lokalnych mediach otwarcie zapowiedział, że nie będzie jej respektować.
"Zakaz jest niezgodny z ustawą o przeciwdziałaniu dyskryminacji"
Sprawą zajął się rzecznik ds. przeciwdziałania dyskryminacji (Diskrimineringsombudsmannen - DO). Przeprowadził w gminie Skurup kontrolę. Jej wynikiem jest wydane w piątek postanowienie, w którym stwierdził, że "celem (uchwały) było zakazanie odzieży mającej związek z wyznawaną religią lub światopoglądem".
"Zakaz jest niezgodny z ustawą o przeciwdziałaniu dyskryminacji" - uznał w postanowieniu DO.
Władze gminy przekonują, że zakaz wynika wyłącznie z chęci poprawy integracji imigrantów, gdyż chusty niejednokrotnie utrudniają przeprowadzenie zajęć lekcyjnych.
Według burmistrza Skurup Johana Bolindera z liberalno-konserwatywnej Umiarkowanej Partii Konserwatywnej, która za zakazem noszenia chust w szkołach głosowała wspólnie ze Szwedzkimi Demokratami oraz lokalnym ugrupowaniem, dla sprawy rozstrzygający będzie wyrok Sądu Administracyjnego w Malmo. - Wyrok jeszcze nie zapadł, dlatego dziwię się, że rzecznik zdecydował się wypowiedzieć w tej sprawie przed decyzją sądu - powiedział Bolinder.
Sprawa może stworzyć precedens
Przyszłość uchwały gminy Skurup może mieć znaczenie dla podobnych inicjatyw podejmowanych przez inne gminy w Skanii, gdzie dużym poparciem cieszą się Szwedzcy Demokraci, partia prawicowa i przeciwna imigrantom.
DO to szwedzki urząd mający kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich w kwestiach dotyczących przeciwdziałaniu dyskryminacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock