Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o wstąpienie do NATO

Źródło:
PAP

Finlandia i Szwecja złożyły w środę wnioski o wstąpienie do NATO. Dokumenty trafiły na ręce Jensa Stoltenberga. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślił, że członkostwo obydwu państw "wzmocni nasze wspólne bezpieczeństwo".

- To historyczny moment, który musimy wykorzystać - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg, na ręce którego przedstawiciele obydwu państw złożyli wnioski o członkostwo w Sojuszu. - Z radością przyjmuję aplikacje Szwecji i Finlandii. Jesteście naszymi najbliższymi partnerami i wasze członkostwo w Sojuszu wzmocni nasze wspólne bezpieczeństwo – dodał. 

Wniosek ma teraz zostać rozpatrzony przez 30 krajów członkowskich Sojuszu. Może to zająć około dwóch tygodni, jednak cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku i nie jest ściśle sformalizowany. Jak pisze AP, Sojusz zamierza go przyspieszyć w przypadku Finlandii i Szwecji. Na początku prośby o przystąpienie zostaną rozpatrzone na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej, prawdopodobnie na szczeblu ambasadorów krajów członkowskich. Decyzja Rady zależy głównie od tego, jak dobrze państwa kandydujące są dostosowane do standardów politycznych, wojskowych i prawnych NATO oraz czy przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa na obszarze północnoatlantyckim.

Turcja, jeden z krajów Sojuszu, wyraziła zastrzeżenia dotyczące członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Stoltenberg w środę wyraził przekonanie, że te problemy mogą zostać rozwiązane, a dołączenie dwóch krajów do NATO ma silne poparcie wszystkich pozostałych państw sojuszniczych. - Wszyscy sojusznicy są zgodni co do wagi rozszerzenia NATO. Wszyscy zgadzamy się, że musimy stać razem - przekazał.

Decyzja o dołączeniu do NATO tych dwóch północnoeuropejskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę. Oba kraje były neutralne w czasie zimnej wojny i ich decyzje to jedna z najważniejszych zmian w architekturze bezpieczeństwa Europy od dziesięcioleci. Odzwierciedlają one przemiany w opinii publicznej w krajach nordyckich po rosyjskiej inwazji - wskazuje Reuters.

Przywódcy Szwecji i Finlandii spotkają się z Bidenem

Złożenie wniosków zapowiedzieli we wtorek prezydent Finlandii Sauli Niinisto oraz premier Szwecji Magdalena Andersson. - Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego, a to że aplikujemy razem z Finlandią oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej - podkreśliła Andersson.

Niinisto dodał, że "dzięki NATO państwa nordyckie staną się bezpieczniejsze". - Będzie wyróżniać nas nie tylko demokracja, dobrobyt i poszanowanie praw człowieka, ale też bezpieczeństwo - zaznaczył. Niinisto oraz Andersson wyrazili przekonanie, że dzięki dołączeniu ich krajów do NATO w organizacji "powstanie nowy nordycki blok".

Prezydent Finlandii przypomniał, że Rosja straszyła reakcją, jeśli Finlandia i Szwecja będą starały się o wejście do NATO. - Teraz wygląda na to, że tak się nie stanie, choć nie można wykluczyć zagrożeń hybrydowych - podkreślił Niinisto.

Stoltenberg: drzwi do NATO są otwarte

W czwartek politycy udają się do Waszyngtonu na spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem. Jednym z podnoszonych tematów będzie właśnie stanowisko Turcji. Inne to między innymi kalendarium przyjęcia obu krajów do Sojuszu oraz praktyczne szczegóły pomocy, jaką zadeklarowały USA w przypadku agresji ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku.

Niinisto, który składa oficjalną dwudniową wizytę w Sztokholmie, został przyjęty we wtorek przez króla Karola XVI Gustawa. W środę odwiedzi bazę szwedzkiej marynarki wojennej w Berga.

Czytaj również: Szwecja i Finlandia w NATO. Zastrzeżenia Turcji

Kanclerz Niemiec popiera wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO

Ubieganie się Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO to "historyczny krok dla sojuszu obronnego i dla Europy" – powiedział we wtorek w trakcie konferencji z premierem Liechtensteinu Danielem Rischem kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

W ocenie Scholza, działania Szwecji i Finlandii są reakcją na rosyjską agresję na Ukrainę i wynikającą z niej "dramatyczną zmianę sytuacji bezpieczeństwa w Europie". - Rząd federalny z zadowoleniem przyjmuje tę suwerenną decyzję naszych skandynawskich przyjaciół. Jesteśmy już teraz bardzo blisko związani z Finlandią i Szwecją w ramach Unii Europejskiej oraz poprzez nasze stosunki dwustronne i w zakresie bezpieczeństwa – podkreślił.

Jak przypomniał, NATO jest sojuszem obronnym, który nie jest skierowany przeciwko komukolwiek, lecz zapewniać ma ochronę i bezpieczeństwo wszystkim sojusznikom. - Składając wniosek o członkostwo, Finlandia i Szwecja korzystają ze swojego suwerennego prawa do swobodnego wyboru sojuszu – dodał Scholz.

Piotr Łukasiewicz: Putin dostaje w dwójnasób to, czego nie chciał

Jak zapewnił kanclerz, "Niemcy będą pracować nad tym, aby proces akcesyjny przebiegał szybko". - Republika Federalna Niemiec przeprowadzi ratyfikację niezwłocznie w porozumieniu z organami konstytucyjnymi i będzie też zachęcać do tego inne kraje – podkreślił Scholz.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP