TVN24 | Świat

"Drzwi do NATO są otwarte". Stoltenberg: to byłby historyczny moment

TVN24 | Świat

Autor:
mjz,
ads/kg
Źródło:
PAP

Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się złożyć wnioski o dołączenie do NATO, będzie to historyczny moment - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła, że drzwi do Sojuszu są otwarte dla Finlandii i Szwecji. Przekazała, że Niemcy wykorzystają przyspieszoną procedurę, by ratyfikować wstąpienie obu krajów do NATO.

W Berlinie odbywa się w weekend nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Jeden z tematów rozmów to kwestia przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W niedzielę po południu odbyła się konferencja prasowa, na której sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg wystąpił zdalnie z powodu zakażenia koronawirusem.

Na konferencji prasowej Stoltenberg powiedział, że rosyjska inwazja nie idzie zgodnie z planem Moskwy, a Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę. Dodał także, że "nowa koncepcja strategiczna NATO będzie planem działania w epoce strategicznej rywalizacji".

Powiedział, że "jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się złożyć wniosek o dołączenie do NATO, będzie to historyczny moment".

Zapewnił, że Sojusz jest gotowy wzmocnić gwarancje bezpieczeństwa dla tych dwóch krajów w czasie poprzedzającym ich akcesję. Dodał, że Turcja, która zgłosiła obiekcje wobec wejścia tych krajów do NATO, dała do zrozumienia, że nie zamierza "blokować" tego procesu.

Szefowa MSZ Niemiec: drzwi do NATO są otwarte

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, która też uczestniczyła w konferencji, mówiła, że drzwi do NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji. Przekazała, że Niemcy wykorzystają przyspieszoną procedurę, by ratyfikować wstąpienie obu krajów do NATO.

- Szwecja i Finlandia są nie tylko naszymi partnerami, nie tylko naszymi przyjaciółmi, od dawna są członkami naszej europejskiej rodziny. Dlatego też mają nasze pełne poparcie we wszystkich decyzjach, które teraz podejmują, mając na względzie własne bezpieczeństwo - powiedziała Baerbock. Wypowiedziała się również o wojnie na Ukrainie, podkreślając, że postępowanie Rosji jest równoznaczne z jednostronnym wypowiedzeniem porozumienia z NATO o współpracy z 1997 roku. - Rząd rosyjski dał jasno do zrozumienia, że Akt Stanowiący NATO-Rosja nic już dla niego nie znaczy. Musimy więc teraz uznać, że to podstawowe porozumienie zostało jednostronnie wypowiedziane przez Rosję, nie przez NATO - podkreśliła.

Blinken: uważam, że osiągniemy konsensus

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział po spotkaniu w Berlinie, że rozmawiał między innymi z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu. - Uważam, że osiągniemy konsensus w kwestii przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO, jeśli kraje te postanowią kandydować - mówił.

- Nie chcę opisywać szczegółowo rozmów, jakie przeprowadziliśmy, ale mogę powiedzieć tyle: słyszałem niemal od wszystkich bardzo silne poparcie dla wstąpienia Szwecji i Finlandii do Sojuszu - przekazał Blinken.

Dodał, że między Turcją a Szwecją i Finlandią dalej toczą się rozmowy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, ads/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości