Kolejny dzień walk i ponad 100 ofiar. Trwa szturm talibów na Ghazni


Co najmniej 120 osób, w tym członkowie afgańskich sił bezpieczeństwa i cywile, zginęło od czwartku w zaciekłych walkach z talibami w mieście Ghazni na wschodzie Afganistanu - poinformował w poniedziałek minister obrony tego kraju Tarik Szach Bahrami.

- Życie straciło około stu afgańskich policjantów i żołnierzy oraz od 20 do 30 cywilów - powiedział minister na konferencji prasowej w Kabulu. Dodał, że po stronie talibów śmierć poniosło "194 wrogich bojowników, w tym 12 ich głównych dowódców, a 147 bojowników zostało rannych". Wśród zabitych są islamiści z Pakistanu i Czeczenii, a także Arabowie.

Rządowa ofensywa

Tylko w poniedziałek siły rządowe przeprowadziły dziewięć ataków z powietrza, w których zginęło 95 talibów - poinformował minister. Zastrzegł, że bilans ofiar może rosnąć. Afgańskie siły rządowe ogłosiły, że wysłały wsparcie do Ghazni, na które w czwartek wieczorem talibowie przypuścili atak. Ghazni, stolica prowincji o tej samej nazwie, znajduje się na głównej drodze Kabul-Kandahar, łączącej stolicę z południowymi prowincjami, które w dużej mierze są kontrolowane przez talibów.

Szturm talibów na miasto Ghazni

Talibowie atakują

Szturm talibów na Ghazni, przeprowadzony z wielu stron, przytłoczył obronę miasta, co pozwoliło rebeliantom zdobyć kilka jego części - pisze agencja Associated Press. Jak poinformował minister Bahrami, talibowie spowodowali olbrzymie zniszczenia w mieście, w tym w części historycznej. Wskazał, że następna doba będzie decydująca.

Afgański rząd potwierdza jednak, że utrzymuje kontrolę nad głównymi budynkami administracji publicznej w mieście. Ghazni znajduje się około 150 km na południowy zachód od Kabulu.

Z pomocą USA

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani "podjął decyzję o wysłaniu większych sił (do Ghazni) (...) tak szybko, jak to jest możliwe" - oświadczył jego rzecznik Mohamad Harun Czachansuri po spotkaniu w niedzielę wieczorem w pałacu prezydenckim. Do Ghazni wysłano dodatkowo około tysiąca żołnierzy. Ponadto władze USA wysłały wojskowych doradców, żeby wsparli siły afgańskie.

Większość sieci telekomunikacyjnych zostało odciętych, co utrudnia weryfikację informacji i szczegółów dotyczących walk - zwracają uwagę agencje. Opanowanie 270-tysięcznego Ghazni byłoby dla talibów znaczącym zwycięstwem w walce z władzami centralnymi w Kabulu. Odcięłoby główną drogę łączącą stołeczny Kabul z południowymi prowincjami uważanymi za tradycyjny bastion talibów.

Autor: momo//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: