Szpiegowali przeciw USA, w Moskwie podjęto ich z honorami. "Kubańska Piątka" u Ławrowa

Ławrow podjął "Kubańską Piątkę"
Ławrow podjął "Kubańską Piątkę"
Źródło: mid.ru

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow spotkał się w Moskwie z członkami "Kubańskiej Piątki" - siatki szpiegowskiej działającej w USA w latach 90. Ławrow ocenił, że normalizacja stosunków z Kubą to wyraz uświadomienia sobie przez USA bezcelowości sankcji.

W ocenie Rosji "proces normalizacji stosunków między Kubą i USA odzwierciedla uświadomienie sobie przez naszych amerykańskich kolegów, że nie mają perspektyw jakiekolwiek sankcje, wyznawanie podwójnych standardów w sferze praw człowieka, i że ta linia jest skazana na porażkę, nie tylko wobec Kuby, ale i reszty świata" - powiedział Ławrow, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

Członkowie "Kubańskiej Piątki": Fernando Gonzales, Rene Gonzalez, Ramon Labanino, Antonio Guerrero i Gerardo Hernandez przebywają z wizytą w Moskwie. W poniedziałek wzięli udział w obchodach 71. rocznicy zakończenia II wojny światowej.- W naszych kontaktach z Amerykanami konsekwentnie zabiegaliśmy o wasze uwolnienie. Dla wielu staliście się symbolem niezłomności, sprzeciwu, walki o suwerenność kraju, o jego życiowe interesy, o utrzymanie tożsamości narodu kubańskiego i prawa do własnego modelu rozwoju - powiedział Ławrow na spotkaniu z Kubańczykami.Dodał: - Widzimy, że zgodnie z tymi właśnie zasadami, poszanowaniem i bronieniem ich, przebiega proces normalizacji stosunków między USA i Kubą.Szef MSZ Rosji skrytykował również, jak to określił, "próby pisania na nowo historii i wyników II wojny światowej". Nie podał szczegółów.

Cała piątka jest na Kubie bohaterami
Cała piątka jest na Kubie bohaterami
Źródło: BarryNL | domena publiczna

Kubańscy szpiedzy

Członkowie "Kubańskiej Piątki" (grupę tę nazywano również "Siatką Os"), działali na Florydzie w środowisku kubańskich emigrantów. Zostali aresztowani po kilku latach działalności, w 1998 roku i skazani w Miami w 2001 roku za działalność szpiegowską na rzecz obcego państwa.Na ich procesie świadkowie potwierdzili, że Kubańczycy zdołali przeniknąć do siedziby Południowego Dowództwa Armii USA na Florydzie oraz infiltrowali środowiska kubańskiej emigracji w USA, wrogie wobec rządu kubańskiego.

Tymczasem Hawana utrzymywała, że jej agenci swą działalnością nie zagrażali interesom Stanów Zjednoczonych, lecz jedynie monitorowali przygotowania do zamachów terrorystycznych na terenie Kuby w rodzaju ataków bombowych na hotele turystyczne na wyspie.Na procesie w Miami najwyższy wyrok z całej piątki Kubańczyków otrzymał Hernandez, skazany na dożywotnie więzienie. Dzięki jego informacjom wywiadowczym przekazanym do Hawany kubańskie lotnictwo rządowe zestrzeliło kilka samolotów pilotowanych przez kubańskich emigrantów, z których zrzucano ulotki skierowane do ludności Kuby. Czterej piloci tych samolotów zginęli.Trzech członków "Kubańskiej Piątki", w tym Hernandeza, Amerykanie zwolnili w ramach rozpoczętego w 2014 roku procesu normalizacji stosunków z Hawaną. Dwóch członków grupy zostało zwolnionych wcześniej, po odbyciu wyroków i wróciło na Kubę, gdzie przyjęto ich jak bohaterów.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Czytaj także: