Szpieg w brytyjskim rządzie. Dowody w czeskim archiwum

Downing street nr 10Wikipedia

Miał pseudonim Laval, szpiegował dla komunistycznej Czechosłowacji przez dziesięć lat. BBC poinformowała o odnalezieniu w archiwach czeskiej służby bezpieczeństwa akt, z których wynika, że Raymond Mawby, który w połowie lat 60. był młodszym ministrem (czyli nie wchodzącym w skład gabinetu) w brytyjskim rządzie, przekazywał za pieniądze informacje czechosłowackiemu wywiadowi.

Mawby, konserwatywny deputowany, za pieniądze przekazywał informacje wywiadowcze Czechosłowacji w latach 1961-1971. Informował o swoich kolegach, a nawet sporządził plan biura brytyjskiego premiera na londyńskiej Downing Street 10.

BBC zamieszcza na swej stronie internetowej podpisane przez niego pokwitowanie na sumę 100 funtów szterlingów.

Pseudonim Laval Mawby, który odszedł z Izby Gmin w 1983 roku, spotykał się z czeskimi szpiegami w luksusowych restauracjach i barach. Czechosłowacki wywiad nadał mu pseudonim Laval. Z akt odnalezionych przez BBC wynika, że zainteresowano się nim w rezultacie jego upodobania do hazardu. Zmarł w 1990 roku. Według BBC nic nie wskazuje, by służba bezpieczeństwa MI5 (kontrwywiad) wiedziała o szpiegowskiej działalności Mawby'ego. Wiedziano dotąd, że dla Czechów szpiegowało kilku laburzystowskich deputowanych, w tym jeden minister John Stonehouse, natomiast taka szpiegowska działalność któregoś z torysów wyszła na jaw po raz pierwszy.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia