Szkockie wyspy mogą zostać częścią Norwegii? Wniosek o "zbadanie alternatywnych form zarządzania"

Źródło:
BBC, PAP, nrscotland.gov.uk, scotland.org
Orkady
OrkadyGoogle Earth
wideo 2/3
OrkadyGoogle Earth

Władze szkockiego archipelagu Orkadów będą we wtorek debatować nad wnioskiem o "zbadanie alternatywnych form zarządzania". Jak podaje BBC może to obejmować zmianę statusu w ramach Wielkiej Brytanii, a nawet przejście pod zwierzchnictwo Norwegii. - Byliśmy częścią nordyckiego królestwa znacznie dłużej niż częścią Wielkiej Brytanii - wskazuje miejscowy polityk.

Przewodniczący lokalnej rady James Stockan mówił o powodach zaplanowanej na wtorek debaty nad statusem archipelagu w BBC Radio Scotland. Jak stwierdził, obecnie Orkady nie otrzymują sprawiedliwego finansowania i istnieje wiele obszarów, w których zarówno rząd brytyjski, jak i szkocki zawodzą mieszkańców. Stockan chciałby, aby rada "zbadała alternatywne formy zarządzania" i jako potencjalnym modelom ustrojowym przyjrzała się statusowi Wysp Normandzkich i Wyspy Man, które są dependencjami korony brytyjskiej, oraz Falklandom, będącym terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Zasugerował też, że innym wzorcem mogą być Wyspy Owcze, które są samorządnym terytorium Danii.

ZOBACZ TEŻ: Była premier aresztowana, po kilku godzinach wypuszczona

Orkady i ich "nordyckie połączenia"

Stockan wzywa radnych do poparcia jego pomysłu znalezienia nowych sposobów na zapewnienie Orkadom większego bezpieczeństwa finansowego i możliwości gospodarczych. - Wiemy, że przez ostatnie 40 lat wnosiliśmy wkład (dla Wielkiej Brytanii) w postaci ropy naftowej z Morza Północnego, a dywidenda, którą otrzymujemy z powrotem, nie jest wystarczająca, aby nas utrzymać" - ocenił.

Polityk sugeruje również, że rada powinna zbadać, w jaki sposób Orkady mogłyby zapewnić "nordyckie połączenie" z Danią, Norwegią lub Islandią. Orkady, zanim w 1472 r. zostały częścią Szkocji, znajdowały się pod kontrolą norweską i duńską. Wyspy zostały wykorzystane jako zabezpieczenie posagu ślubnego Małgorzaty Duńskiej, przyszłej żony króla Szkocji Jakuba III. Jak odnotował portal BBC, rada Orkadów w 2017 roku poparła wniosek w kwestii uzyskania przez wyspy większej autonomii, ale nie poparła pełnej niezależności.

Orkady zamieszkuje ok. 22,5 tys. osób.Shutterstock

- Byliśmy częścią nordyckiego królestwa znacznie dłużej niż częścią Wielkiej Brytanii. Na Orkadach ludzie na ulicy podchodzą i pytają mnie, kiedy zwrócimy posag, kiedy wrócimy do Norwegii. (...) To jest właśnie ten moment, by zbadać, co jest możliwe - powiedział Stockan w BBC Radio Scotland.

Orkady - bliżej koła podbiegunowego niż Londynu

Archipelag Orkadów tworzy 70 wysp, z czego tylko 20 jest zamieszkanych przez populację nie przekraczającą 22,5 tys. osób - wynika z danych na stronie szkockiego rządu. Archipelag - z którego bliżej do koła podbiegunowego niż do Londynu - szczyci się najstarszą biblioteką publiczną w Szkocji (została założona w 1683 roku w Kirkwall, stolicy Orkadów) i jest zamieszkiwany przez "15 proc. światowej populacji fok" - czytamy na stronie Szkocji.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjska policja z nowymi uprawnieniami. Wymierzonymi w "samolubnych protestujących"

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: BBC, PAP, nrscotland.gov.uk, scotland.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock