Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 8 czerwca

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Przejazd kolumny z Donaldem Trumpem z Trump Tower do sądu karnego
Przejazd kolumny z Donaldem Trumpem z Trump Tower do sądu karnegoReuters
wideo 2/3
ReutersPrzejazd kolumny z Donaldem Trumpem z Trump Tower do sądu karnego

Leo Messi wskazał swój nowy klub. Sofia Sapiega zostaje ułaskawiona. Z kolei Donald Trump został zawiadomiony przez prokuratorów federalnych o tym, że prowadzone jest przeciwko niemu dochodzenie w sprawie przetrzymywania poufnych dokumentów. Oto rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Leo Messi ujawnił, gdzie zagra w przyszłym sezonie

Wyjaśniła się przyszłość Lionela Messiego. Kolejne źródła, a potem sam Argentyńczyk poinformowały, że jego nowym klubem będzie Inter Miami występujący w amerykańskiej lidze MLS.

Lionel Messi ma nowy klub
Lionel Messi ma nowy klubLionel Messi ma nowy klubGetty Images

Według informacji hiszpańskich mediów w podróż na Florydę udał się w środę ojciec zawodnika, który ma ustalić z szefami Interu ostateczne warunki kontraktu zawodnika.

2. Sofia Sapiega ułaskawiona

Rosjanka Sofia Sapiega, była partnerka niegdyś opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza, która odsiadywała na Białorusi wyrok sześciu lat pozbawienia wolności, została ułaskawiona przez autorytarnego lidera tego kraju Alaksandra Łukaszenkę - podał opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa za państwowymi agencjami z Mińska.

O decyzji Łukaszenki poinformował Sapiegę gubernator jej rodzinnego Kraju Nadmorskiego w Rosji Oleg Kożemiako. Polityk stanął na czele rosyjskiej delegacji, która przybyła w środę do kolonii karnej w Homlu na Białorusi, gdzie Sapiega odbywała wyrok. Według władz Kraju Nadmorskiego Łukaszenka zgodził się na ułaskawienie 25-latki na ich wniosek - przekazał niezależny serwis.

3. Utrudnienia na londyńskim lotnisku Heathrow

Brytyjski związek zawodowy Unite zapowiedział, że na lotnisku Heathrow odbędzie się strajk z udziałem około 2 tysięcy pracowników kontroli bezpieczeństwa. Strajk rozpocznie się 24 czerwca i będzie odbywał się w prawie każdy weekend do końca sierpnia - łącznie przez 31 dni.

Lotnisko HeathrowShutterstock

Powodem strajków jest spór o wysokość podwyżek. Kierownictwo Heathrow zaoferowało podwyżkę o 10 proc. rozłożoną na dwa lata plus jednorazowy ryczałt w wysokości 1500 funtów, Unite wskazuje, że ta propozycja jest nadal mniejsza niż poziom inflacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zapowiedź długiego strajku na brytyjskim lotnisku

4. Pożary w Kanadzie

W Kanadzie trwa 414 pożarów lasów, 239 jest nadal nieopanowanych, spłonęło 3,8 miliona hektarów lasów, ponad 20 tysięcy osób przebywa poza swoimi domami, zagrożone są linie elektryczne w Quebecu - poinformował minister do spraw sytuacji kryzysowych Bill Blair. Wywołany pożarami dym jest coraz większym problemem dla mieszkańców wielu miast Kanady i USA.

W walce z żywiołem kanadyjskim strażakom pomagają strażacy z Australii, Nowej Zelandii, USA. We wtorek przylecieli strażacy z Republiki Południowej Afryki, a w drodze do Quebecu jest prawie 200 strażaków z Francji. Pomaga też wojsko, minister obrony Anita Anand przekazała, że w Albercie jest około 130 żołnierzy, w Nowej Szkocji - około 100, a w Quebec - 300. Pomagają między innymi w sprawach inżynieryjnych, logistyce, transporcie powietrznym.

5. Papież przeszedł operację

Papież Franciszek przeszedł trzygodzinną operację, która przebiegła bez komplikacji - poinformował Watykan. Obecnie Franciszek przebywa w swoim pokoju w rzymskiej klinice Gemelli - podała agencja Ansa.

Z informacji przekazanych przez Prefekturę Domu Papieskiego wynika, że audiencje papieża Franciszka zostały odwołane do 18 czerwca. Franciszka operował profesor chirurgii Sergio Alfieri, ten sam, który przeprowadził na nim zabieg w lipcu 2021 roku - podała agencja ANSA.

6. Prokuratorzy federalni ślą zawiadomienie do Trumpa

Prokuratorzy federalni zawiadomili oficjalnie byłego prezydenta Donalda Trumpa, że prowadzone jest przeciwko niemu dochodzenie w sprawie poufnych dokumentów, których nie oddał po opuszczeniu Białego Domu - poinformowała telewizja ABC, a wcześniej portal Politico.

Donald TrumpGetty Images

Drugie niezależne dochodzenie dotyczy - według tych źródeł - prób, jakie miał podejmować Trump i jego współpracownicy, aby zakwestionować jego przegraną w wyborach prezydenckich w 2020 roku na rzecz demokraty Joe Bidena.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images