Zapowiedź długiego strajku na jednym z największych lotnisk w Europie

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Lotnisko Heathrow
Lotnisko HeathrowReuters Archiwum
wideo 2/5
Reuters ArchiwumLotnisko Heathrow

Utrudnienia na londyńskim lotnisku Heathrow. Brytyjski związek zawodowy Unite zapowiedział w środę strajk z udziałem około 2 tysięcy pracowników kontroli bezpieczeństwa. Strajk rozpocznie się 24 czerwca i będzie odbywał się w prawie każdy weekend do końca sierpnia - łącznie przez 31 dni. Pracownicy domagają się podwyżek płac.

Brytyjski związek zawodowy Unite poinformował, że strajki rozpoczną się 24 czerwca, czyli tydzień później niż pierwotnie planowano. Zapowiedziany strajk oznacza sporą eskalację w stosunku do dwóch poprzednich - 10-dniowego w okresie przed i w czasie Wielkanocy oraz serii trzech krótszych protestów w maju. Oprócz pracowników kontroli bezpieczeństwa na terminalu 5 strajkować będą ci z terminalu 3. To oznacza, że strajkować będzie nie 1,4 tys. osób, jak poprzednio, lecz około 2 tys.

Związek zawodowy Unite poinformował, że strajk prowadzony będzie 24-25 oraz 28-30 czerwca, 14-16, 21-24 oraz 28-31 lipca, a także 4-7, 11-14, 18-20 oraz 24-27 sierpnia. Daty strajków zbiegają się m.in. z początkiem wakacji szkolnych w Anglii oraz z przedłużonym ostatnim weekendem w sierpniu.

Strajk pracowników lotniska Heathrow

Unite ostrzega pasażerów, że w związku ze strajkiem mogą być dłuższe niż zwykle kolejki do kontroli bagażu. Władze Heathrow wskazują z kolei, że podczas poprzednich strajków dzięki podjętym działaniom pasażerowie nie odczuli w poważniejszym stopniu ich skutków i zapewniają, że tym razem będzie podobnie. Z powodu strajku w okresie wielkanocnym linie British Airways odwołały jednak ponad 300 lotów.

Z terminalu 5 korzystają wyłącznie linie British Airways, zaś z terminalu 3 - także większość pozostałych przewoźników wchodzących w skład sojuszu Oneworld (m.in. American Airlines, Finnair, Iberia, Qantas i Japan Airlines), a także m.in. Delta Air Lines, Virgin Airlines i Emirates.

Lotnisko Heathrow to - obok Schiphol w Amsterdamie i paryskiego portu Charles'a de Gaulle'a, jeden z największych portów w Europie pod względem natężenia ruchu lotniczego.

Inflacja w Wielkiej Brytanii

Powodem strajków jest spór o wysokość podwyżek. Kierownictwo Heathrow zaoferowało podwyżkę o 10 proc. rozłożoną na dwa lata plus jednorazowy ryczałt w wysokości 1500 funtów, Unite wskazuje, że ta propozycja jest nadal mniejsza niż poziom inflacji.

Inflacja w Wielkiej Brytanii w kwietniu 2023 roku spadła o mniej niż oczekiwano. Wzrost cen wyniósł 8,7 proc., podczas gdy w marcu było to 10,1 procent - podał brytyjski urząd statystyczny (ONS). Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera, zakładała wzrost cen w minionym miesiącu o 8,2 proc. rok do roku.

Inflacja bazowa - po wyłączeniu cen energii, żywności i tytoniu - wzrosła z 6,2 do 6,8 proc., czyli do najwyższego poziomu od marca 1992 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości