Koronacja pary królewskiej w Wielkiej Brytanii, finałowa porażka Igi Świątek w sobotę oraz wygrana polskiego trenera w azjatyckiej Lidze Mistrzów. W niedzielę z kolei 10. edycja biegu Wings for Life. Przedstawiamy sześć najważniejszych wydarzeń, które powinniśmy wiedzieć 7 maja.
1. Koronacja Karola III
Choć Karol III tron objął z chwilą śmierci swojej matki, Elżbiety II, czyli 8 września 2022 roku, to uroczyste tego potwierdzenie, czyli koronacja, odbyła się w sobotę w Londynie. Koronę świętego Edwarda założył na głowę Karola arcybiskup Canterbury Justin Welby. Król przyjął następnie przysięgę wierności od arcybiskupa oraz następcy tronu, swojego starszego syna Williama.
Po namaszczeniu i koronacji króla Karola, namaszczona i koronowana została jego małżonka Kamila. Już wcześniej Pałac Buckingham zasugerował, że nosząca tytuł "królowej małżonki" Kamila będzie od tej pory po prostu "królową".
2. Porażka Igi Świątek w finale z Aryną Sabalenką
Po wygranej w Stuttgarcie Iga Świątek wystąpiła w finale turnieju w Madrycie, ale tym razem musiała uznać wyższość Aryny Sabalenki, którą pewnie pokonała dwa tygodnie wcześniej. Białorusinka zagrała bardziej agresywnie i przede wszystkim skuteczniej, dzięki czemu wygrała z Polką 6:3, 3:6, 6:3.
3. Lechia Gdańsk po 15 latach opuszcza piłkarską ekstraklasę
Gdański klub pożegnał się z najwyższą klasą rozgrywkową w Polsce, w której występował nieprzerwanie od 2008 roku. W sobotnim spotkaniu 31. kolejki Lechia przegrała u siebie z Zagłębiem Lubin 1:3 i straciła szanse na utrzymanie. Dla Lechii była to piąta porażka z rzędu.
Spadek Lechii jest dużą sensacją - klub w zeszłym sezonie zajął czwarte miejsce w lidze i grał w eliminacjach Ligi Konferencji Europy (odpadł w II rundzie eliminacji z Rapidem Wiedeń).
W całym sezonie zespół z Gdańska wygrał zaledwie siedem spotkań z 31 rozegranych. Klub prowadziło w sumie aż czterech trenerów. Sezon rozpoczynał na ławce Tomasz Kaczmarek, którego odsunięto po porażce z Miedzią Legnica pod koniec sierpnia. Tymczasowo zastąpił go Maciej Kalkowski, którego po 19 dniach zmienił Marcin Kaczmarek. 21 marca zespół objął Hiszpan David Badia, nie mający wcześniej styczności z polską ligą. W sześciu spotkaniach pod jego wodzą klub z Gdańska nie wygrał ani razu.
Lechia jest drugim spadkowiczem – wcześniej zdegradowany został beniaminek Miedź Legnica.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: porażka i spadek Lechii Gdańsk
4. Polski trener wygrał Ligę Mistrzów
Trener Maciej Skorża z japońskim zespołem Urawa Red Diamonds triumfował w sobotę w piłkarskiej Lidze Mistrzów w Azji. Podopieczni Skorży w rewanżowym meczu finału azjatyckiej LM pokonali u siebie 1:0 saudyjskie Al-Hilal Rijad po samobójczym golu Peruwiańczyka Andre Carrillo. W tych rozgrywkach finał składa się z dwóch spotkań - wcześniej piłkarze z Japonii zremisowali na wyjeździe 1:1.
To największy od lat międzynarodowy sukces polskiego trenera. - To dla mnie wielki zaszczyt, coś niesamowitego. Trudno znaleźć sposób na opisanie tego zwycięstwa - powiedział były szkoleniowiec m.in. Legii Warszawa, Wisły Kraków i Lecha Poznań.
To trzeci triumf zespołu Urawa Red Diamonds w azjatyckiej Champions League - poprzednie w 2007 i 2017 roku. 51-letni Skorża prowadzi drużynę z Saitamy od listopada 2022 roku. W sezonie 2021/22 zdobył z Lechem Poznań mistrzostwo Polski, lecz później zrezygnował z pracy ze względów osobistych.
5. Wings for Life World Run
W niedzielę o godzinie 13 ruszy 10. edycja ogólnoświatowego biegu charytatywnego Wings for Life. Bieg Wings for Life ma wyjątkowe zasady. Pół godziny po rozpoczęciu biegu za uczestnikami wyrusza tzw. samochód pościgowy będący "ruchomą linią mety". Biegacze, którzy zostaną wyprzedzeni przez ten pojazd, kończą rywalizację.
W Polsce bieg organizowany jest w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski na starcie zamelduje się 8000 uczestników. Start i metę ulokowano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
W związku z biegiem wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu w rejonie trasy oraz w komunikacji publicznej.
Bieg będzie transmitowany na TVN24.
6. Paryż chce być pierwszą stolicą z latającymi elektrycznymi taksówkami
Loty testowe już się odbyły, a taksówki mają otrzymać certyfikaty przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2024 r. – podają francuskie media.
"Le Figaro" szacuje, że podróż latającymi taksówkami może być droga, około 200 euro na trasie od podparyskiego lotniska CDG do stolicy, gdzie koszt tradycyjnej taksówki waha się obecnie średnio od 50 do 80 euro. Jednak chętnych ma nie brakować, a pojazdy mają lądować w kilku reprezentacyjnych miejscach miasta, jak m.in. na wieży Montparnasse czy w dzielnicy biznesowej La Defense.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: WPA Pool / Pool/Getty Images Europe