Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 31 maja

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA i Parlament Europejski reagują na przyjęcie przez polski rząd ustawy "lex Tusk". Północnokoreańskie wystrzelenie satelity wojskowego zakończyło się niepowodzeniem. Z kolei w Kosowie, w związku z zamieszkami, NATO rozmieści dodatkowe siły. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Parlament Europejski zdecyduje w sprawie debaty na temat "lex Tusk"

W środę w Parlamencie Europejskim może odbyć się debata dotycząca polskiej ustawy powołującej specjalną komisję do zbadania wpływów Rosji, zwanej "lex Tusk". Jak dowiaduje się TVN24, decyzja o tym ma zapaść rano.

Cztery grupy w Parlamencie Europejskim porozumiały się w sprawie jej organizacji "w trybie pilnym". Potwierdził to europoseł Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), informując, że w imieniu Komisji Europejskiej wystąpi komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

2. Eksperci protestują po podpisaniu "lex Tusk" przez prezydenta

Beata Stelmach zrezygnowała z członkostwa w powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Radzie do Spraw Przedsiębiorczości. Ekonomistka podjęła taką decyzję po podpisaniu przez prezydenta tak zwanego "lex Tusk".

Wcześniej profesor Krzysztof Pyrć odszedł z prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. Z kolei profesor Stanisław Mazur zrezygnował z zasiadania w powołanej przez prezydenta Radzie do Spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne osoby rezygnują po podpisaniu "lex Tusk"

3. Departament Stanu o "lex Tusk"

Departament Stanu USA wydał oświadczenie, w którym odniósł się do ustawy "lex Tusk". "Podzielamy obawy wyrażone przez wielu obserwatorów, że ustawa o utworzeniu komisji do zbadania rosyjskich wpływów może zostać wykorzystana do zablokowania kandydatur polityków opozycji bez należytego procesu" - napisano.

"Rząd Stanów Zjednoczonych jest zaniepokojony przyjęciem przez polski rząd nowych przepisów, które mogą zostać wykorzystane do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce" - napisał w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

4. Niebezpieczny manewr chińskiego myśliwca

Chiński myśliwiec J-16 wykonał niepotrzebny manewr podczas przechwycenia amerykańskiego samolotu zwiadowczego nad Morzem Południowochińskim - poinformowało Dowództwo Indo-Pacyfiku USA. Opublikowano film, na którym widać, jak myśliwiec przeleciał przed nosem RC-135.

Jak podano w komunikacie dowództwa, do incydentu doszło 26 maja w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. "Pilot ChRL przeleciał bezpośrednio przed nosem RC-135 Sił Powietrznych USA, zmuszając amerykański samolot do lotu przez turbulencje w śladzie aerodynamicznym. RC-135 prowadził bezpieczne i rutynowe operacje nad Morzem Południowochińskim w przestrzeni międzynarodowej, zgodnie z prawem międzynarodowym" - czytamy w tekście.

5. NATO wzmocni siły pokojowe na Bałkanach

Sojusz Północnoatlantycki postanowił rozmieścić dodatkowe siły w Kosowie - wynika z wtorkowego oświadczenia amerykańskiego admirała Stuarta B. Munscha, który kieruje dowództwem NATO w Neapolu.

Decyzja została podjęta w odpowiedzi na starcia z serbskimi demonstrantami w Kosowie, w wyniku których kilkudziesięciu żołnierzy sił pokojowych NATO zostało rannych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: NATO wzmacnia siły pokojowe na Bałkanach

6. Nieudana próba wystrzelenia rakiety przez Koreę Północną

Północnokoreańskie wystrzelenie satelity wojskowego zakończyło się niepowodzeniem. W wyniku awarii rakieta i satelita spadły do morza - poinformowały północnokoreańskie media państwowe. Wystrzelenie satelity "Chollima-1" nie powiodło się z powodu niestabilności silnika i układu paliwowego - poinformowała państwowa agencja informacyjna KCNA.

Japoński system ostrzegawczy J-Alert wezwał mieszkańców Okinawy do "natychmiastowego schronienia się w domach lub pod ziemią" około godziny 6:30 czasu lokalnego. Ostrzeżenie zostało zniesione około 30 minut później.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP