Kolejna osoba rezygnuje po podpisaniu "lex Tusk". "Ta ustawa burzy porządek w demokratycznym państwie"

Autor:
mb/ams
Źródło:
money.pl, TVN24 Biznes
Duda: ludzie, którzy wpływom rosyjskim ulegali, zostaną odsunięci przez wyborców
Duda: ludzie, którzy wpływom rosyjskim ulegali, zostaną odsunięci przez wyborcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Duda: ludzie, którzy wpływom rosyjskim ulegali, zostaną odsunięci przez wyborców

Beata Stelmach rezygnuje z członkostwa w powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Radzie do spraw Przedsiębiorczości. Ekonomistka podjęła taką decyzję po podpisaniu przez prezydenta ustawy o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, czyli tak zwanego lex Tusk.

Rada ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP została powołana 10 maja 2019 roku. Do tej pory w jej składzie - jak czytamy na prezydenckiej stronie - było ponad 20 osób, ale we wtorek decyzję o rezygnacji z członkostwa w radzie podjęła Beata Stelmach. Jako pierwszy informację w tej sprawie podał portal money.pl. Ekonomistka przyznała, że decyzja ma związek z podpisaniem przez Andrzeja Dudę ustawy "lex Tusk".

- Niezależnie od moich preferencji "lex Tusk" dzisiaj w mojej ocenie jest elementem gry politycznej i wpisuje się w dyskusję absolutnie polityczną, związaną z kampanią wyborczą. Ta ustawa burzy porządek w demokratycznym państwie. Nie widzę dla siebie miejsca, kiedy polityka tak mocno przenika do naszego życia. Za długo pracowaliśmy, żeby mieć demokrację, aby była teraz nadwyrężona - powiedziała Beata Stelmach w rozmowie z money.pl.

Kim jest Beata Stelmach?

Beata Stelmach to menadżerka z bogatym doświadczeniem w sektorach publicznym i prywatnym, członkini rad nadzorczych spółek giełdowych - czytamy na stronie prezydenta. Stelmach pracowała w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, gdzie była zaangażowana "w budowę rynku kapitałowego i wprowadzanie nowoczesnych standardów giełdowych i inwestycyjnych". W latach 2006-2011 stała na czele Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Stelmach w latach 2011-2013 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w rządzie premiera Donalda Tuska, odpowiadając za dyplomację ekonomiczną i promocję Polski w świecie.

W branży finansowej od lat zasiada w radach nadzorczych, wcześniej m.in. w Banku BPH, czy HSBC Bank Polska - zaznaczono. Obecnie Stelmach jest członkinią rad nadzorczych Banku Millennium oraz Kruk S.A. W przeszłości pełniła też m.in. funkcję prezes PZL Świdnik - producenta śmigłowców, należącego do globalnego koncernu Leonardo.

Beata Stelmach została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie zagranicznej oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności dyplomatycznej.

Wcześniej informowaliśmy, że profesor Krzysztof Pyrć odszedł z prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. Z kolei prof. Stanisław Mazur zrezygnował z zasiadania w powołanej przez prezydenta Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
Prof. Stanisław Mazur i Jerzy Maria Nowak oraz Janusz Steinhoff w "Faktach po Faktach"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: money.pl, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości