Joe Biden uważa, że Szwecja "wkrótce" stanie się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na przedmieściach Jackson w stanie Missisipi siły bezpieczeństwa zastrzeliły napastnika, który wziął zakładniczkę i zabił policjanta. Z kolei sędzia Szymon Marciniak spotkał się z krytyką za udział w konferencji zorganizowanej przez lidera Konfederacji Sławomira Mentzena. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Sędzia Szymon Marciniak w tarapatach
Polski arbiter Szymon Marciniak, nominowany do sędziowania finału Ligi Mistrzów, znalazł się pod ostrzałem jednego z antyrasistowskich stowarzyszeń. Reakcja UEFA na łamach "Guardiana" wskazuje, że sprawa będzie miała dalszy ciąg.
Wszystko wywołane zostało wystąpieniem Marciniaka na konferencji biznesowej Everest organizowanej w Katowicach przez współprzewodniczącego Konfederacji Sławomira Mentzena.
Sam zainteresowany również wydał oświadczenie, które przesłał do Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Nie odniósł się w nim jednak do stawianych mu zarzutów, a przede wszystkim obecności na wspomnianej konferencji.
2. Biden twierdzi, że Szwecja "wkrótce" przystąpi do NATO
Prezydent USA Joe Biden podczas przemówienia na ceremonii rozdania dyplomów absolwentom Air Force Academy w Colorado Springs powiedział, że wbrew nadziejom Władimira Putina, NATO jest zjednoczone we wsparciu Ukrainy i obiecał, że do Sojuszu "wkrótce" dołączy też Szwecja.
Joe Biden w przemówieniu inauguracyjnym ostrzegł absolwentów, że wejdą do służby w coraz bardziej niestabilnym świecie, wskazując na wyzwania ze strony Rosji i Chin.
3. Producent BMW i Mini zwalnia prawie połowę pracowników
Producent samochodów BMW i Mini - firma VDL Nedcar, ogłosiła masowe zwolnienia. Do listopada bieżącego roku pracę ma stracić 1,8 tys. osób. To prawie połowa wszystkich zatrudnionych w fabryce w Born na południu Holandii.
Od listopada tego roku pracę straci 1,8 tys. z 3,9 tys. zatrudnionych. Jednocześnie w przekazanym mediom oświadczeniu VDL Nedcar wskazuje, że nie może wykluczyć kolejnych zwolnień w okolicach 1 marca 2024 roku
4. Interwencja służb w Missisipi
Uzbrojony w pistolety i karabin mężczyzna, który w stanie Missisipi wziął zakładniczkę, a później zabił interweniującego policjanta, został zastrzelony przez siły bezpieczeństwa.
Incydent miał miejsce na przedmieściach Jackson. 22-letni mężczyzna wdarł się do jednego z domów, gdzie przebywały dwie kobiety. Jedna zdołała uciec, a drugą zatrzymał jako zakładniczkę.
5. Zełenski na szczycie EWP w Mołdawii
- Otrzymałem od sojuszników sygnał mocnego wsparcia w sprawie samolotów bojowych dla Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski na konferencji prasowej po szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii. Zełenski spotkał się tam z przywódcami ponad 40 państw europejskich.
Na marginesie spotkania w położonym 35 km od Kiszyniowa zamku Mimi w Bulboace Zełenski spotkał się z przywódcami ponad 40 państw europejskich, w tym między innymi z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
6. Kanadyjska policja zamknęła nielegalne chińskie posterunki
Kanadyjska policja zamknęła nielegalne chińskie posterunki policyjne w trzech prowincjach. Jak podał publiczny nadawca CBC, Royal Canadian Mounted Police (RCMP – policja federalna) "przerwała nielegalne działania policyjne w Ontario, Quebeku i Kolumbii Brytyjskiej".
Dochodzenie w sprawie nielegalnych chińskich "komisariatów" RCMP prowadziła od października 2022 roku. Sprawę zagranicznych "placówek" chińskiej policji, ponad stu w 50 krajach, opisała wcześniej w raporcie hiszpańska organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka Safeguard Defenders. Trzy "posterunki" miały znajdować się w metropolii Toronto. RCMP informowała w br. swoich działaniach w Vancouver i Montrealu.
Źródło: PAP