Deklaracja 49 szefów dyplomacji

Źródło:
PAP
Zwiedzanie kosmodromu, toast i deklaracje wsparcia. Władimir Putin spotkał się z Kim Dzong Unem
Zwiedzanie kosmodromu, toast i deklaracje wsparcia. Władimir Putin spotkał się z Kim Dzong Unem
Cezary Grochot/Fakty TVN
Zwiedzanie kosmodromu, toast i deklaracje wsparcia. Władimir Putin spotkał się z Kim Dzong UnemCezary Grochot/Fakty TVN

Departament Stanu USA opublikował we wtorek deklarację złożoną przez 49 szefów dyplomacji, w której potępiają przekazanie przez Koreę Północną rakiet balistycznych dla Rosji. Do opublikowanej przez Departament Stanu USA deklaracji nie dołączyły m.in. Węgry, Słowacja i Turcja.

49 szefów dyplomacji, w tym Polski oraz Unii Europejskiej, potępili we wspólnym oświadczeniu transfer północnokoreańskich rakiet balistycznych dla Rosji i potwierdzili informacje, że zostały one przynajmniej dwukrotnie użyte na Ukrainie.

We wspólnym oświadczeniu ministrowie "w najsilniejszy możliwy sposób" potępili transakcję między Rosją i reżimem w Pjongjangu oraz użycie przeciwko Ukrainie 30 grudnia i 2 stycznia.

Państwa zaznaczyły jednocześnie, że rakiety oferują cenne informacje techniczne i wojskowe na temat Korei Północnej. Ministrowie wzywają też wszystkie państwa ONZ, w tym członków Rady Bezpieczeństwa do potępienia działań Rosji i Korei Północnej, które stanowią złamanie czterech rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, przyjętych przy poparciu Moskwy.

Węgry, Turcja i Słowacja nie potępiły Korei Północnej

Wśród sygnatariuszy listu znalazły się wszystkie państwa Unii Europejskiej za wyjątkiem Węgier i Słowacji. Spośród członków NATO dokumentu nie podpisała też Turcja. Do potępienia Rosji dołączyły natomiast m.in. Argentyna, Australia, Izrael, Japonia, Korea Południowa i Ukraina.

O transferze północnokoreańskich rakiet balistycznych o zasięgu do 900 km po raz pierwszy poinformował Biały Dom na początku stycznia. Stwierdził wówczas, że Rosja użyła ich co najmniej dwukrotnie, pierwszy raz wystrzeliwując jedną rakietę 30 grudnia, a potem kilka kolejnych 2 stycznia. Pierwsza miała spaść w puste pole w obwodzie zaporoskim; nie podano efektów kolejnych.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA