Szefowa sił powietrznych USA: największym zagrożeniem jest Rosja

Baltic Air Policing w praktyce. Patrol NATO nad Litwą
Baltic Air Policing w praktyce. Patrol NATO nad Litwą
NATO
Amerykańskie myśliwce patrolują m.in. przestrzeń krajów bałtyckichNATO

Zdaniem sekretarz Sił Powietrznych USA największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego jej kraju jest Rosja. Dlatego w ocenie Deborah James, która w czerwcu odwiedziła m.in. Polskę, Stany Zjednoczone powinny zwiększyć swoją obecność wojskową w Europie, niezależnie od ograniczeń budżetowych pozostałych państw sojuszu, z których niektóre zmniejszają wydatki na obronność.

- Uważam Rosję za największe zagrożenie - powiedziała w środę Deborah James. Jako sekretarz Sił Powietrznych jest cywilnym zwierzchnikiem tego rodzaju amerykańskich sił zbrojnych i jednym z kilku najważniejszych urzędników w Pentagonie.

Odpowiedź na działania Rosji

James, która należy do Partii Demokratycznej, wyjaśniła, że Waszyngton formułuje odpowiedź na "niepokojące" działania Rosji zwiększając swoją obecność wojskową w Europie, poprzez m.in. wysyłanie eskadr myśliwców F-16.

W zeszłym roku Rosja m.in. anektowała należący do Ukrainy półwysep krymski, wsparła rebelię w Donbasie i porwała estońskiego oficera służb specjalnych z granicy rosyjsko-estońskiej. Od tamtego czasu zwiększyła się również aktywność rosyjskich sił powietrznych, których bombowce często zbliżają się do stref powietrznych państw Sojuszu.

- W świetle tych rosyjskich działań to nie jest czas na sygnalizowanie braku zaangażowania - powiedziała James.

Za małe wydatki na obronę

Sekretarz wyznała, że jest rozczarowana tym, że teraz tylko czterech z 28 członków NATO wydaje co najmniej 2 procent swojego PKB na obronę, czyli tyle, ile rekomenduje NATO. - To nie jest coś, co spadło z księżyca. To coś, na co zgodziliśmy się wszyscy jako członkowie NATO. Wszyscy powinni do tego dążyć - powiedziała James.

W ocenie sekretarz, potrzeby NATO i obowiązki wynikające z przynależności do Sojuszu powinny być jednoznacznie wytyczonym priorytetem, nawet jeśli Europa boryka się obecnie z problemami ekonomicznymi i nielegalnej imigracji.

Wielka Brytania zapowiedziała w środę, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie przeznaczać 2 procent PKB na obronę. Polska zamierza osiągnąć ten cel w 2016 roku.

Autor: fil / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force