Szefowa niemieckiej dyplomacji: trzeba szybko zaostrzyć przepisy azylowe

Źródło:
PAP
Baerbock: chcemy wzmacniać nasze europejskie bezpieczeństwo
Baerbock: chcemy wzmacniać nasze europejskie bezpieczeństwo
TVN24
Baerbock: chcemy wzmacniać nasze europejskie bezpieczeństwoTVN24

Szefowa niemieckiej dyplomacji chce pilnego wdrożenia pakietu reform, których celem byłoby zaostrzenie systemu azylowego w Unii Europejskiej. Annalena Baerbock argumentowała w Berlinie, że rosyjski dyktator Władimir Putin celowo wykorzystuje migrację jako broń.

Ministra spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wezwała we wtorek do szybkiego wdrożenia pakietu reform, mających na celu zaostrzenie systemu azylowego w Unii Europejskiej. Według Baerbock pakiet ten "musi być teraz ambitnie przyjęty i wdrożony na szczeblu krajowym".

Deklaracja szefowej dyplomacji RFN to odpowiedź na zainicjowaną przez Polskę dyskusję na temat tymczasowego zawieszenia prawa do azylu – ocenia agencja dpa.

Baerbock powiedziała podczas spotkania z szefem MSZ Macedonii Północnej Timczo Mucunskim w Berlinie, że rosyjski dyktator Władimir Putin celowo wykorzystuje migrację jako broń.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk o zawieszeniu prawa do azylu. Hanna Machińska: trudno w ogóle uwierzyć

- Jako Europejczycy musimy wspólnie przeciwstawić się tej wojnie hybrydowej. Ponieważ nie możemy zapominać: celem Putina jest podzielenie europejskich społeczeństw - podkreśliła polityczka Zielonych.

Zdaniem Baerbock w kwestii migracji istotne jest, aby Unia zjednoczyła się i broniła się przed antyimigrancką retoryką populistów.

Annalena BaerbockShutterstock

Spór o pakt migracyjny

Agencja dpa przypomniała, że Polska i UE oskarżają Putina i Alaksandra Łukaszenkę o zorganizowane sprowadzanie migrantów z krajów objętych kryzysem na wschodnią granicę Polski - zewnętrzną granicę UE.

Europarlament i państwa członkowskie UE uzgodniły w grudniu 2023 r. reformę unijnego systemu azylowego (CEAS). Reforma ta przewiduje znaczne zaostrzenie przepisów dotyczących procedur azylowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Musimy bardzo poważnie wziąć pod uwagę, żeby taki bezpiecznik w polskim prawie mieć"

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów, godzących w bezpieczeństwo Polski, takich jak pakt migracyjny. Zaproponował też zawieszenie prawa do azylu.

Punktem wyjścia do rozmowy przywódców na czwartkowo-piątkowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli ma być 10-punktowy plan przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, o którym napisała ona w liście do szefów państw i rządów w poniedziałek.

Von der Leyen zaleciła w pierwszej kolejności, by kraje członkowskie przyspieszyły wdrażanie paktu migracyjnego. Jednym z punktów planu jest też przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym oraz wzmocnienie granic, zwłaszcza z Rosją i Białorusią. Oba te kraje - jak podkreśliła - "wywierają presję na zewnętrzną granicę UE, wykorzystując ludzi jako broń".

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock