Prigożyn miał negocjować z Ukraińcami przejęcie Bachmutu. ISW: rywalizuje o względy Putina

Źródło:
tvn24.pl

Jewgienij Prigożyn, szef najemniczej formacji Grupa Wagnera, miał zaoferować Ukraińcom przekazanie informacji o pozycjach rosyjskich wojsk w zamian za wycofanie się sił ukraińskich z Bachmutu - pisze w najnowszej analizie Instytut Badań nad Wojną (ISW), powołując się na opublikowane przez "The Washington Post" informacje amerykańskiego wywiadu. Zdaniem analityków amerykańskiego think tanku działania Prigożyna świadczą o jego skonfliktowaniu z rosyjskim resortem obrony i są elementem zabiegania o względy prezydenta Władimira Putina.

Jak pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (The Institute for the Study of War) w opublikowanej we wtorek analizie, Jewgienij Prigożyn miał złożyć "propozycję" ukraińskiemu wywiadowi wojskowemu. Dwóch anonimowych ukraińskich rozmówców miało potwierdzić, że szef najemniczej rosyjskiej formacji Grupa Wagnera kilkukrotnie kontaktował się z przedstawicielami służb w Kijowie.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Według ISW Ukraińcy odrzucili ofertę Prigożyna, ponieważ mu nie ufali. "Niektóre dokumenty wskazują również, że Kijów podejrzewał, iż Kreml wiedział o kontaktach Prigożyna z ukraińskim wywiadem" - napisał amerykański think tank.

Według amerykańskiego dziennika "The Washington Post" Prigożyn miał też ujawnić Ukraińcom problemy rosyjskich żołnierzy na ukraińskim froncie – na przykład, że brakuje im broni i amunicji.

CZYTAJ TAKŻE: ISW: Rosja zmienia priorytety, Bachmut schodzi na drugi plan >>>

ISW: to nie był atak na Putina

Według analityków Instytutu Badań nad Wojną "starania" założyciela Grupy Wagnera o współpracę z wywiadem ukraińskim, o czym poinformował dziennik "The Washington Post", są raczej wyrazem jego wrogości do ministerstwa obrony Rosji niż atakiem na prezydenta Władimira Putina.

ISW przypomniał, że według jego oceny Prigożyn konkurował z rosyjskim resortem obrony o względy Putina co najmniej od marca, choć - jak stwierdzili amerykańscy analitycy - ambicje militarne i polityczne szefa Grupy Wagnera mogły okazać się niepokojące dla rosyjskiego przywódcy.

Instytut Badań nad Wojną ocenia, że ​potencjalne kontakty Jewgienija Prigożyna z ukraińskim wywiadem "raczej nie skłonią Kremla do usunięcia go w najbliższym czasie". Zdaniem ISW Kreml może nawet mieć świadomość, że szef rosyjskich najemników nawiązał taką komunikację z Kijowem. "Kontakty Prigożyna z ukraińskim wywiadem były prawdopodobnie częścią próby zdobycia przychylności Putina szybkim zwycięstwem Grupy Wagnera pod Bachmutem" - podkreślili amerykańscy analitycy.

Autorka/Autor:tas//now

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: