Czwartek to drugi dzień szczytu NATO w Brukseli, na którym jeden z głównych tematów stanowi pomoc wojskowa dla Ukrainy. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział, że państwa Sojuszu zgodziły się przyjrzeć swoim arsenałom i znaleźć systemy obrony powietrznej, aby wysłać je Ukrainie. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił w czwartek w Brukseli, że Ukraina w końcu zostanie członkiem NATO.
W środę w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt szefów dyplomacji państw NATO, na którym Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Spotkanie upamiętnia 75. rocznicę podpisania traktatu waszyngtońskiego. Tematem rozmów jest m.in. wojna w Ukrainie oraz kwestia wyboru kolejnego sekretarza generalnego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rozmowy o stworzeniu misji NATO wspierającej Ukrainę. Sikorski zgadza się na 100 miliardów
Głównym punktem drugiego dnia szczytu było spotkanie Rady NATO-Ukraina, które rozpoczęło się o godzinie 11.
Kułeba: państwa NATO zgodziły się znaleźć systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
- Sojusznicy podejmą się zadania przekazania lub znalezienia dodatkowych systemów obrony powietrznej w celu dostarczenia ich Ukrainie i pomocy w obronie naszego nieba - powiedział w czwartek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Wcześniej na wspólnej konferencji prasowej z Jensem Stoltenbergiem przed rozpoczęciem Rady NATO-Ukraina Kułeba zapowiadał, że będzie prosił członków NATO o dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot
- Ratowanie życia Ukraińców, ukraińskiej gospodarki i miast zależy od obecności systemów Patriot i innych systemów obrony powietrznej na Ukrainie. Mówię o Patriotach, bo to jedyny system zdolny do przechwytywania pocisków balistycznych - podkreślił Kułeba. Jak dodał, tylko w marcu w Ukrainę uderzyły 94 pociski balistyczne. - Dostarczenie Patriotów zależy od sojuszników. Mają ich bardzo dużo. Na tym będę się skupiał - zapowiadał ukraiński minister przed rozpoczęciem rozmów.
- Uznajemy odwagę i determinację zarówno narodu ukraińskiego, jak i sił zbrojnych Ukrainy, a także zdeterminowanie, w którym stoicie przeciwko brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę - mówił przed południem na konferencji prasowej Jens Stoltenberg zwracając się do Kułeby. Podkreślił, że ma to znaczenie nie tylko dla Ukrainy. - To ma wielkie znaczenie dla NATO, dla naszego bezpieczeństwa, to ma wielkie znaczenie dla nas wszystkich - oznajmił Norweg. Jak mówił, "wsparcie dla Ukrainy to nie jest działanie dobroczynne, to jest inwestowanie w nasze wspólne bezpieczeństwo".
Rada NATO-Ukraina powstała podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu 2023 roku w Wilnie. Jest to platforma wspólnych konsultacji i koordynacji decyzji oraz działań.
Blinken: Ukraina stanie się członkiem NATO
Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił w czwartek w Brukseli, że Ukraina w końcu zostanie członkiem Sojuszu. - Ukraina stanie się członkiem NATO. Naszym celem na szczycie (9-11 lipca w Waszyngtonie - red.) jest pomoc w zbudowaniu pomostu do tego członkostwa - powiedział Blinken dziennikarzom w kwaterze głównej NATO.
Nowy plan wsparcia wojskowego dla Ukrainy
Szefowie dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiali w Brukseli m.in. o nowym planie na wojskowe wsparcie Ukrainy, zgodnie z którym to nie poszczególne kraje, a sam Sojusz miałby decydować o pomocy dla kraju broniącego się przed rosyjską agresją.
W tym celu w ciągu pięciu lat miałby powstać fundusz wart sto miliardów dolarów. Takie zapowiedzi pojawiły się w środę Brukseli po zakończeniu pierwszego dnia spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.
- Wszyscy sojusznicy zgadzają się, co do potrzeby wspierania Ukrainy w tym krytycznym momencie. Jest wypracowana jedność, jeśli chodzi o ten cel. Sojusznicy zgodzili się też na kontynuację planowania większej roli NATO w koordynowaniu pomocy w zakresie bezpieczeństwa, a także szkoleń - mówił w środę Stoltenberg. Dodał, że szczegóły nabiorą kształtu w nadchodzących tygodniach.
- Ukraina może polegać na wsparciu NATO teraz i przez długi czas. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do formy wsparcia Ukrainy, ale zgodziliśmy się, by rozpocząć fazę planowania, bo tak właśnie postępujemy w NATO. Poprosimy teraz nasze władze wojskowe o przedstawienie szczegółów, a następnie podejmiemy ostateczne decyzje w oparciu o te plany - zapowiedział szef NATO.
Źródło: TVN24, PAP