Sprawujący władzę w Afganistanie talibowie wezmą udział w rozpoczynającym się w poniedziałek szczycie klimatycznym ONZ w Baku - poinformowało afgańskie MSZ. Afganistan nie brał udziału w szczytach COP, odkąd talibowie przejęli władzę w Kabulu.
Rzecznik afgańskiego MSZ Abdul Qahar Balkhi w niedzielę powiedział, że urzędnicy afgańskiej Narodowej Agencji Ochrony Środowiska przybyli do Azerbejdżanu, aby wziąć udział w międzynarodowym szczycie klimatycznym COP29. Talibowie przejęli wspomnianą agencję, gdy powrócili do władzy po wycofaniu się sił dowodzonych przez Stany Zjednoczone w 2021 roku, przypomniał Reuters.
Talibowie pierwszy raz na szczycie COP
Talibscy urzędnicy brali udział w organizowanych przez ONZ spotkaniach na temat Afganistanu w Dosze, a talibscy ministrowie w ciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyli w forach międzynarodowych w Chinach i Azji Środkowej. Jednak biuro Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) w 2021 roku odroczyło rozpatrzenie udziału w Afganistanu w szczytach COP, w efekcie wykluczając ten kraj z dalszych rozmów.
Gospodarz COP29, Azerbejdżan, zaprosił jednak afgańskich urzędników Narodowej Agencji Ochrony Środowiska na tegoroczny szczyt jako obserwatorów, umożliwiając im "potencjalne uczestnictwo w dyskusjach peryferyjnych i potencjalne spotkania dwustronne", powiedziało Reuterowi źródło dyplomatyczne zaznajomione z tą sprawą.
Ponieważ w ramach systemu ONZ talibowie nie są formalnie uznawani za prawowite władze Afganistanu, tamtejsi urzędnicy nie mogą otrzymać poświadczeń uprawniających do udziału w obradach pełnoprawnych państw członkowskich.
ZOBACZ TEŻ: W Kabulu ogłoszono listę książek zakazanych
"Przyszłość całego pokolenia Afgańczyków jest zagrożona"
Od czasu, gdy ponad trzy lata temu przejęli władzę w Afganistanie, talibowie zamknęli szkoły i uniwersytety dla kobiet w wieku powyżej 12 lat. W tym roku ogłosili również kolejne zakazy w ramach szeroko zakrojonych przepisów dotyczących moralności.
W sierpniu UNESCO podało, że co najmniej 1,4 mln afgańskich dziewcząt zostało celowo pozbawionych dostępu do edukacji od sierpnia 2021 roku. "Przyszłość całego pokolenia Afgańczyków jest zagrożona" - podkreślono w oświadczeniu agencji ONZ. Według UNESCO obecne władze w Kabulu "prawie zniweczyły" dwie dekady stałego postępu w dostępności edukacji w Afganistanie. UNESCO przewiduje, że sytuacja ta może prowadzić do wzrostu liczby pracujących dzieci i aranżowanych małżeństw z nieletnimi.
Afganistan a zmiany klimatyczne
W przededniu otwarcia COP29, który potrwa od 11 do 22 listopada, agencja Reutera przypomniała, że Afganistan znajduje się w czołówce krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi. "Powodzie błyskawiczne zabiły w tym roku setki osób, jednocześnie ten silnie uzależniony od rolnictwa kraj doświadczył jednej z najgorszych suszy od dziesięcioleci. Wielu rolników produkujących na własne potrzeby, którzy stanowią znaczną część populacji, stoi w obliczu pogłębiającego się braku bezpieczeństwa żywnościowego" - czytamy.
Źródło: Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA - Anatoly Maltsev