TVN24 | Świat

Willa La Grange już gotowa. To tu spotkają się Biden z Putinem

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

W Genewie trwają przygotowania do pierwszego szczytu z udziałem prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz Rosji Joe Biden i Władimira Putina. W mieście wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, porządku pilnują tysiące szwajcarskich policjantów i żołnierzy.

W wielu kluczowych punktach, zwłaszcza w rejonie miejsca spotkania, czyli willi La Grange, pojawiły się kilometry drutu kolczastego, metalowe bariery, blokady i dodatkowe patrole sił porządkowych. Nadzwyczajnym kordonem bezpieczeństwa został otoczony park, na terenie którego znajduje się XVIII-wieczna posiadłość, gdzie będą rozmawiać prezydenci. Na zdjęciach uwieczniono prace remontowe, które dokonywane są na terenie pałacyku, w którym spotkają się przywódcy. Wnętrza budynku są starannie odnawiane, odmalowywane są ściany. Przed budynkiem wymieniono nawierzchnię.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nad bezpieczeństwem czuwa dwa tysiące szwajcarskich policjantów i prawie tysiąc żołnierzy. Wprowadzono zakaz wszelkich demonstracji w środę, a lokalne władze zachęciły pracowników firm, by tego dnia pracowali zdalnie. Część genewskiego centrum przypomina bunkier pod gołym niebem - podkreślają miejscowe media.

Air Force One z prezydentem Bidenem wylądował na genewskim lotnisku we wtorek po południu. Prezydent USA, odbywający pierwszą podróż od zaprzysiężenia w styczniu, przyleciał z Brukseli po szczycie NATO i spotkaniu z przywódcami Unii Europejskiej. Władimir Putin oczekiwany jest w środę.

W Genewie obecni też będą szefowie dyplomacji obu krajów Antony Blinken i Siergiej Ławrow.

Co przyniesie szczyt w Genewie

W komentarzach poprzedzających spotkanie Biden - Putin podkreśla się, że to szczyt umiarkowanych, realistycznych nadziei. Choć amerykański prezydent już kilkakrotnie sygnalizował w tych dniach, że przeprowadzi z Putinem szczerą, ostrą rozmowę i nie będzie unikał trudnych tematów, dzielących obie strony, są chociaż nadzieje na pewne podniesienie temperatury chłodnych obecnie relacji.

Nikt, zaznacza się, nie oczekuje genewskiego przełomu czy tzw. resetu, znanego z niedawnej przeszłości. Pierwszą rozmowę na neutralnym gruncie, w mieście trudnych rozmów, szczytów i negocjacji przedstawia się jako okazję do wzajemnego poznania.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: A. Pizzolante / Ville de Genève