Brakuje szczepionek dla "co najmniej ponad połowy krajów"

Źródło:
PAP

Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia Bruce Aylward przekazał, że ponad połowa biedniejszych państw, które otrzymują szczepionki przeciw COVID-19 w ramach programu COVAX, nie ma ich wystarczająco dużo, by kontynuować programy szczepień.

COVAX to program mający zagwarantować dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się. Jest kierowany wspólnie przez Gavi - Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO). W ramach tego programu przed końcem roku do tych krajów ma zostać przekazanych 1,8 miliarda dawek szczepionek na COVID-19.

Starszy doradca dyrektora generalnego WHO Bruce Aylward ocenił, że z 80 krajów, które kwalifikują się do otrzymania szczepionek, "co najmniej ponad połowa nie ma wystarczającej liczby szczepionek, aby móc obecnie kontynuować swoje programy szczepień". Dodał, że niektóre z tych krajów zupełnie wyczerpały już swoje zapasy szczepionek.

Niedobory, spowodowane częściowo przez opóźnienia w produkcji i zakłócenia dostaw w Indiach, pojawiły się w sytuacji, gdy zakażenia i zgony rosną w całej Afryce.

Autorka/Autor:ads\mtom

Źródło: PAP