TVN24 | Świat

"Jeszcze jedna broń w naszym arsenale". Wielka Brytania dopuszcza szczepionkę Moderny

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

Szczepionkę przeciw COVID-19 stworzoną przez amerykańską firmę Moderna zatwierdziła w piątek brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA). To trzeci preparat dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii.

Minister zdrowia Matt Hancock w reakcji na decyzję Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) o zatwierdzeniu preparatu Moderny stwierdził, że "to kolejna wspaniała wiadomość i jeszcze jedna broń w naszym arsenale do zatrzymania tej okropnej choroby".

MHRA jest agencją niezależną od rządu. Jak sprawdzono w testach, szczepionka Moderny wykazała 94 procent skuteczności w zapobieganiu COVID-19.

Trzecia szczepionka dopuszczona przez Wielką Brytanię

Wcześniej do użytku dopuszczono już szczepionkę opracowaną wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech oraz szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. W przypadku tamtych dwóch Wielka Brytania była pierwszym państwem na świecie, które zaaprobowało ich stosowanie, natomiast szczepionkę Moderny już w połowie grudnia zatwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), a w środę unijna Europejska Agencja Leków (EMA).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Równocześnie brytyjski rząd poinformował o zwiększeniu zamówienia na szczepionki Moderny o dodatkowe 10 milionów dawek, co da łącznie 17 milionów. Jednak ich dostaw nie należy się spodziewać przed marcem. Nawet po tym rozszerzeniu zamówienia jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku dwóch pozostałych preparatów - brytyjski rząd zamówił 40 mln dawek produktu Pfizera i BioNTech oraz 100 mln - Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca. Wszystkie trzy dla zapewnienia pełnej ochrony wymagają podania dwóch dawek.

Najdroższa z dopuszczonych szczepionek

Szczepionka Moderny musi być przechowywana w temperaturze -20 stopni Celsjusza, czyli stwarza mniejsze trudności pod tym względem niż ta Pfizera/BioNTech, która wymaga -70 stopni Celsjusza. Z kolei produkt opracowany przez Uniwersytet Oksfordzki i AstraZeneca może być przechowywany w temperaturze, jaka panuje w zwykłych lodówkach.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Moderny: nasza szczepionka może chronić organizm przez kilka lat >>>

Szczepionka Moderny jest najdroższa spośród tych trzech. Jak podała stacja Sky News, koszt jednej dawki wynosi 28 funtów, podczas gdy w przypadku Pfizera/BioNTech jest to 15 funtów, a Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca - zaledwie trzy.

W czwartek brytyjski premier Boris Johnson poinformował, że do tej pory w całym kraju zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało prawie 1,5 mln osób.

Szczepienia w Wielkiej Brytanii zaczęły się 8 grudnia.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości