Komisja Europejska prowadzi negocjacje z firmą Novavax na temat liczby dawek szczepionki przeciwko COVID-19, którą Unia zamierza zamówić – przekazał minister zdrowia Niemiec Jens Spahn. W czwartek amerykańskie przedsiębiorstwo poinformowało, że jego preparat wykazuje ponad 89-procentową skuteczność w badaniach klinicznych.
Novavax poinformował, że szczepionka miała 89,3 procent skuteczności w zapobieganiu COVID-19 w badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i była prawie tak samo skuteczna w ochronie przed bardziej zakaźnym wariantem brytyjskim. Firma dodała, że w połowie badań prowadzonych w RPA, gdzie odkryto inny nowy wariant wirusa, wśród osób, które nie są nosicielami wirusa HIV, szczepionka wykazuje 60 procent skuteczności.
W piątek minister zdrowia Niemiec Jens Spahn poinformował, że Komisja Europejska prowadzi obecnie rozmowy z Novavaxem, które dotyczą liczby dawek szczepionki, jakie Unia Europejska chciałby zamówić.
Spahn dodał, że planowane są dodatkowe zamówienia szczepionki amerykańskiej firmy Moderna.
Badania nad szczepionką Novavax
Novavax poinformował, że brytyjskie badania, które objęły 15 tysięcy osób w wieku od 18 do 84 lat, mają być wykorzystane do złożenia wniosku o ocenę dopuszczenia szczepionki do użycia w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i innych krajach. Około 27 procent osób biorących udział w badaniu jest w wieku powyżej 65 lat.
Według wstępnych wyników szczepionka osiągnęła 85,6 procent skuteczności w zapobieganiu brytyjskiemu wariantowi koronawirusa.
W brytyjskim badaniu skuteczność szczepionki była zbliżona do tej, które osiągnęły dwie inne już stosowane szczepionki, opracowane wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech oraz przez firmę Moderna. W przypadku podania dwóch dawek obie miały skuteczność na poziomie około 95 procent.
"Dobra wiadomość, że szczepionka Novavax okazała się skuteczna w brytyjskich testach. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, dzięki którym te wyniki były możliwe. Nasz regulator leków oceni teraz szczepionkę, która będzie produkowana w Teesside (północna Anglia – red.). Jeśli zostanie ona zatwierdzona, mamy zamówionych 60 milionów dawek" - napisał w czwartek wieczorem na Twitterze brytyjski premier Boris Johnson.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages