Na razie bez decyzji o zatwierdzeniu kolejnej szczepionki. Kontynuacja dyskusji w środę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Na środę zaplanowano kolejne spotkanie ekspertów Europejskiej Agencji Leków po tym, jak w poniedziałek nie podjęli oni decyzji o zatwierdzeniu do użytku szczepionki przeciwko COVID-19 amerykańskiej firmy Moderna. Agencja poinformowała także, że w piątek zorganizowane zostanie "publiczne spotkanie" z informacją o "ocenie, zatwierdzeniu i wprowadzeniu nowych szczepionek przeciw COVID-19". W poniedziałek także Komisja Europejska poinformowała, że prowadzi rozmowy na temat zamówienia większej liczby dawek szczepionki Pfizer i BioNTech do Unii Europejskiej. Do tej pory zamówiła ich 300 milionów. 

Europejska Agencja Leków zwołała na poniedziałek posiedzenie, na którym zajęła się kwestią zatwierdzenia do użytku na terenie Unii Europejskiej szczepionki przeciwko COVID-19 amerykańskiej firmy Moderna. Według pierwotnych planów rozmowy na ten temat miały rozpocząć się w środę.

EMA nie podjęła jednak w poniedziałek decyzji w sprawie autoryzacji tej szczepionki. Komitet ekspertów Agencji zbierze się ponownie w środę.

EMA również przekazała, że organizuje "publiczne spotkanie w piątek, 8 stycznia, w celu poinformowania obywateli Europy o ocenie, zatwierdzeniu i wprowadzeniu nowych szczepionek przeciw COVID-19".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Komisja Europejska sprawdza możliwość zamówienia dodatkowych dawek

Wcześniej w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker poinformował, że Komisja sprawdza, czy istnieje możliwość zamówienia dodatkowych dawek szczepionki od Pfizera i BioNTech. KE nie kupuje szczepionek, jednak w imieniu Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zamówień. Za zakupy odpowiadają same państwa członkowskie.

Komisja negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożliwiając tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.

300 milionów dawek preparatu dla krajów Wspólnoty

Pod koniec grudnia szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że UE zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 milionów dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko COVID-19. Było to możliwe dzięki temu, że w 2020 roku Komisja w imieniu Unii podpisała z firmami BioNTech i Pfizer umowę na dostawy 200 milionów dawek szczepionki na COVID-19, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 milionów dawek.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Dystrybucja pierwszych 200 milionów dawek szczepionki COVID-19 ma zostać zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 roku.

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19PAP/AFP

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Unii Europejskiej

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

Szczepionka przeciw COVID-19 firm BioNTech i Pfizer nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 procent w badaniach klinicznych.

Jak dotąd szczepionka Pfizer-BioNTech jest jedyną dopuszczoną do obrotu w UE.

Autorka/Autor:ft, akr\mtom\kwoj

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: