TVN24 | Świat

Kanclerz Austrii o unijnym "bazarze" i dysproporcjach w dostawach szczepionek. "Różnice jeszcze się pogłębią"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Dostawy szczepionek do krajów Unii Europejskiej nie odbywają się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, które mówiły o liczbie dawek proporcjonalnej do liczby ludności poszczególnych państw – oświadczył kanclerz Austrii Sebastian Kurz. 

Sebastian Kurz przekazał, że wspólnie z innymi europejskimi liderami podzielił się danymi na temat dostaw szczepionek. Analiza danych pokazała, że kilka krajów, takich jak Malta, Dania i Holandia dostało, w stosunku do swojej populacji, znacznie więcej dawek niż inne, takie jak Bułgaria czy Chorwacja - mówił austriacki kanclerz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Dostawy nie są proporcjonalne do liczby ludności. Widocznie istnieją plany, by proces ten był utrzymywany w następnych miesiącach, co doprowadzi do tego, że różnice między krajami członkowskimi jeszcze się pogłębią – ocenił. Jeśli ta tendencja się utrzyma w ciągu kolejnych miesięcy, Malta będzie miała około trzy razy więcej szczepionek na głowę niż Bułgaria, a Holandia dwa razy więcej niż Chorwacja - zaznaczył Kurz.

Kurz o unijnym "bazarze" szczepionkowym

Według szefa austriackiego rządu te nierówności w dystrybucji wynikają z powstania wewnątrz Unii Europejskiej szczepionkowego "bazaru", na którym zawierano dodatkowe porozumienia między krajami członkowskimi, a firmami farmaceutycznymi. Te umowy łamały przyjętą przez europejskich przywódców zasadę, zgodnie z którą szczepionki miały być dystrybuowane proporcjonalnie do populacji poszczególnych państw Wspólnoty - przekonywał kanclerz.

Kurz przekazał, że podzielił się tymi informacjami z liderami innych państw UE, w tym Polski, Czech, Grecji, Belgii i Słowenii. Austriacki kanclerz wezwał do przejrzystości i uczciwości w rozprowadzaniu szczepionek pomiędzy unijnymi krajami.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości