"Szanowny Dmitriju Anatoliewiczu". Łukaszenka pomylił Putina z Miedwiediewem

Nieformalne spotkanie Putina i Łukaszenki w Soczi. Temat rozmów: współpraca w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej
Nieformalne spotkanie Putina i Łukaszenki w Soczi. Temat rozmów: współpraca w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej
president.gov.by
president.gov.byŁukaszenka spotkał się z Putinem w Mińsku (archiwalne wideo ze spotkania prezydentów w Soczi)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ocenił w czwartek, że integracja jego kraju z Rosją przechodzi test na trwałość. Rosyjski przywódca Władimir Putin zapowiedział zainwestowanie 2,5 mld dol. w białoruski odcinek gazociągu Jamał-Europa.

W czwartek odbyło się w Mińsku posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji z udziałem premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Wcześniej Łukaszenka spotkał się z Putinem na krótkiej rozmowie w cztery oczy.

Łukaszenka: Rosja i Białoruś przechodzą sprawdzian

- Niestabilność gospodarcza na świecie, kryzys zaufania w stosunkach międzynarodowych, eskalacja konfliktów zbrojnych i zaostrzenie wojen informacyjnych są sprawdzianem dla trwałości naszej integracji – oświadczył Łukaszenka na posiedzeniu Rady.

Podkreślił przy tym, że oba kraje nie w pełni realizują potencjał stosunków handlowo-gospodarczych, choć po obu stronach istnieją warunki do kontynuowania konstruktywnego dialogu w sferze polityki, gospodarki, bezpieczeństwa, spraw społecznych i kultury.

Łukaszenka zaznaczył, że już trzeci rok notowany jest spadek białorusko-rosyjskiej wymiany handlowej. - W 2015 r. zmniejszyła się ona o ponad jedną czwartą. Tę negatywną tendencję możemy i powinniśmy przełamać wspólnymi wysiłkami - oświadczył.

Putin wyraził przekonanie, że Rosja i Białoruś mają dość wewnętrznych rezerw, by przywrócić stałe tempo rozwoju gospodarczego państwa związkowego i zapewnić tendencję wzrostową w handlu dwustronnym. Według niego kluczowym czynnikiem wzrostu państwa związkowego powinno być rozwijanie współpracy przemysłowej, a przede wszystkim wysokich technologii.

Rosyjski prezydent zapowiedział też, że do 2020 r. Gazprom zainwestuje w białoruski odcinek gazociągu Jamał-Europa około 2,5 mld dol. Oczekuje się, że ponad 1 mld dol. zostanie przeznaczone na powiększenie podziemnych zbiorników gazu.

Dodał, że na posiedzeniu Rady w wąskim składzie uzgodniono dalszą harmonizację przepisów normatywnych w przemyśle, sferze walutowo-finansowej oraz w sektorze usług.

Niezależne media białoruskie podkreślają, że Łukaszenka przejęzyczył się, witając Putina. Zwrócił się do niego słowami "Szanowny Dmitriju Anatoliewiczu", czyli tak jak do premiera Miedwiediewa. Putin rzucił na to: „Racja, wszystkie pieniądze są tam”, nawiązując do faktu, że środki z budżetu rozdysponowuje rząd Rosji.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości