Atak na konwój z irańską bronią w Syrii, są zabici i ranni

Aktualizacja:
Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Przygraniczny region w Syrii, Boukamal
Przygraniczny region w Syrii, Boukamal
Google Earth
Google Earth Przygraniczny region w Syrii, Boukamal

Konwój z irańską bronią był celem ataków we wschodniej Syrii, przy granicy z Irakiem. Ciężarówki zostały zaatakowane przez niezidentyfikowane samoloty lub drony - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Zginęło siedem osób.

- Sześć ciężarówek, które wjechały z terytorium Iraku, było celem ataków (...) w przygranicznym regionie Boukamal – powiedział Rami Abdel Rahman, dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka. Dodał, że w wyniku tych ataków pojazdy zostały zniszczone, są zabici i ranni wśród osób, które znajdowały się w konwoju.

- Ciężarówki przewoziły irańską broń - dodał Rami Abdel Rahman.

W późniejszym komunikacie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w wyniku ataku zginęło siedem osób. Są nimi kierowcy ciężarówek i ich zmiennicy. Żadna z ofiar śmiertelnych nie była narodowości syryjskiej.

Izrael odmówił komentarza

Według Obserwatorium co najmniej dwa podobne konwoje wjechały w ostatnich dniach do Syrii z Iraku. Przywiozły one broń dla proirańskich milicji, które mają swoje bazy w regionie Boukamal.

Międzynarodowa koalicja pod dowództwem USA, która w przeszłości atakowała w tym regionie siły proirańskie, oświadczyła, że nie stoi za niedzielnym nalotem na konwój, z kolei Izrael odmówił komentarza w tej sprawie.

Izrael wielokrotnie już atakował w Syrii obiekty, należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywanych przez libański Hezbollah. Władze Izraela konsekwentnie podkreślają, że nie pozwolą Syrii stać się przyczółkiem dla irańskich sił zbrojnych.

Po ataku dronów w Isfahanie

Według mediów do nalotu na konwój z irańską bronią doszło kilkanaście godzin po ataku dronów na instalacje wojskowe w Isfahanie, trzecim co do wielkości mieście Iranu. Izraelskie wojsko odmawia komentarzy w sprawie tego incydentu.

Władze w Teheranie określiły atak jako nieudany, a w komunikacie irańskiego ministerstwa obrony stwierdzono, że incydent "nie spowodował ofiar śmiertelnych, jest tylko niewielkie uszkodzenie dachu". Natomiast izraelskie media opisują akcję jako "fenomenalny sukces". 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości