Kurdyjscy bojownicy rozwiązali partię. Po ponad 46 latach

shutterstock_232637590
Lider kurdyjskiej PKK Abdullah Ocalan na nagraniach archiwalnych
Źródło: Reuters

W poniedziałek Partia Pracujących Kurdystanu dokonała samorozwiązania po ponad 46 latach istnienia. Była ona uznawana za organizację terrorystyczną przez Turcję, Unię Europejską i USA. Przedstawiciele PKK podali, że oznacza to zaprzestanie wszelkich walk.

Kluczowe fakty:
  • Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) - organizacja, która zbrojnie chciała stworzyć niepodległy Kurdystan - postanowiła dokonać samorozwiązania.
  • Tureckie władze pochwalają ruch PKK, uznając go za historyczny. Decyzja ma także konsekwencje dla Iraku i Syrii.

Partia Pracujących Kurdystanu istniała od listopada 1978 roku. W latach 80. rozpoczęła działania bojowe w celu stworzenia niepodległego Kurdystanu. Od tamtego czasu w tym konflikcie, między innymi z Turcją, zginęło ponad 40 tysięcy ludzi. Kurdowie stanowią około 20 procent populacji Turcji, która ma około 86 milionów mieszkańców.

PKK, uznawana za organizację terrorystyczną m.in. przez Turcję, Unię Europejską i USA, ogłosiła decyzję o złożeniu broni i samorozwiązaniu. Do zaprzestania walk wezwał w lutym więziony od ponad 25 lat lider organizacji, Abdullah Ocalan.

Samorozwiązanie

"12. Kongres Partii Pracujących Kurdystanu podjął decyzję o rozwiązaniu struktur i zakończeniu walk zbrojnych" - oświadczyła w poniedziałek organizacja.

Przedstawiciele PKK podali, że przekazanie broni władzom tureckim będzie zależało od postawy Ankary wobec byłych bojowników. Kongres odbył się w odpowiedzi na wezwanie więzionego lidera PKK. W lutym Abdullah Ocalan wezwał bojowników do złożenia broni i rozwiązania tej organizacji.

Lider PKK został schwytany przez tureckie służby 25 lat temu i skazany na karę śmierci zamienioną później na dożywocie. Ocalana skazano za głoszenie haseł separatystycznych i przewodzenie walce zbrojnej o samodzielne państwo kurdyjskie. W tureckich mediach pojawiły się spekulacje, że dzięki apelowi do PKK o złożenie broni Ocalan może zostać ułaskawiony.

Rozwiązanie PKK ma konsekwencje także dla Iraku i Syrii, gdzie również obecni są kurdyjscy bojownicy. Nowy rząd Syrii próbuje uzyskać większe wpływy w północnych terytoriach kraju, które kontrolują Kurdowie. Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan uznał, że decyzja PKK o samorozwiązaniu jest historyczna i ważna dla pokoju w regionie.

40 lat walki

PKK powstała w 1978 roku. Rozpoczęła działania zbrojne przeciwko Ankarze w 1984 roku. W trwającej 40 lat wojnie zginęło około 40 tysięcy osób. Walki, poza samą Turcją, prowadzono też w sąsiednich Iraku i Syrii. Schwytany w Kenii w 1999 roku Ocalan jest więziony na wyspie położonej na południe od Stambułu.

Kurdowie
Kurdowie
Źródło: PAP

Poprzednią próbę rozmów pokojowych między PKK a Ankarą rozpoczęto ponad 10 lat temu. W 2013 roku Ocalan wezwał swoich bojowników do zawieszenia broni. Krótkotrwały rozejm załamał się w 2015 roku po ataku PKK na tureckich policjantów. Atak był odpowiedzią na zarzucaną Ankarze współpracę z tzw. Państwem Islamskim (IS), które przeprowadziło zamach samobójczy w Suruc na południu Turcji.

Część tureckich komentatorów zwróciła uwagę, że poprzez rozpoczęcie procesu pokojowego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan chce pozyskać poparcie kurdyjskich deputowanych dla wprowadzenia zmian w konstytucji, umożliwiających przedłużenie jego władzy. Obecna kadencja Erdogana na stanowisku głowy państwa - według obowiązujących przepisów - jest ostatnią. Kolejne wybory prezydenckie zaplanowano na 2028 rok.

Czytaj także: