TVN24 | Świat

"W jeden dzień zajęli terytorium, na którym przez osiem lat nie mogli przechwycić ani jednej wioski"

TVN24 | Świat

Autor:
kz,
pp
//now
Źródło:
PAP

Siły rządowe odbiły z rąk rebeliantów większość prowincji Aleppo - podały syryjskie media państwowe. - W jeden dzień zajęli terytorium, na którym przez osiem lat nie mogli przechwycić ani jednej wioski - ocenił Rami Abdulrahman z Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

Według mediów państwowych w niedzielę syryjskie wojsko odbiło co najmniej 30 miejscowości w prowincji Aleppo, dzięki czemu po raz pierwszy od 2012 roku rząd odzyskał kontrolę nad tym terytorium.

Samoloty bojowe Rosji, wspierające siły rządowe w Syrii, przeprowadziły w niedzielę naloty na prowincję, między innymi na miasto Anadan, które później zajęły siły syryjskie wspierane przez irańskie milicje, a także na miasto Haritan.

"Chcą wyzwolenia wszystkich terytoriów syryjskich"

- W jeden dzień zajęli terytorium, na którym przez osiem lat nie mogli przechwycić ani jednej wioski - powiedział Rami Abdulrahman z Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

- Syryjczycy chcą wyzwolenia wszystkich terytoriów syryjskich - podkreślił prezydent Asad. Jego słowa cytuje syryjska agencja SANA. Szef państwa stwierdził też, że "terroryści" w północno-wschodniej Syrii używają mieszkańców jako "żywych tarcz".

Rebelianci zostali wyparci do pobliskiej prowincji Idlib, w której siły rządowe, wspierane przez Rosję i Iran, także przeprowadzają ofensywę. Turcja, która jest sprzymierzona z niektórymi grupami rebeliantów, walczącymi z siłami lojalnymi wobec Asada, w ostatnich dwóch tygodniach w wyniku ofensywy sił rządowych straciła 13 żołnierzy.

Ponad 800 tysięcy cywilów spośród 4 milionów mieszkańców prowincji Idlib i Aleppo straciło dach nad głową.

Autor:kz, pp //now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: