Świat

Rosjanie mają pustynną bazę do 2066 r. i chcą się rozgościć

Świat

Rosja rozbudowuje swoją bazę lotniczą Hmejmim w Syrii
Rosja rozbudowuje swoją bazę lotniczą Hmejmim w Syriimil.ru
wideo 2/30

Rosja rozbudowuje bazę lotniczą Hmejmim w Syrii - poinformowała agencja TASS. USA i ich sojusznicy twierdzą, że interwencja powietrzna Rosji w Syrii wymierzona jest w tak zwane Państwo Islamskie, ale i rebeliantów, walczących z reżimem Baszara al-Asada. Departament Skarbu USA nałożył w czwartek sankcje na trzy osoby fizyczne, jedną firmę i pięć statków w związku z dostarczaniem paliwa lotniczego dla rosyjskich sił w Syrii.

Według jednego z zastępców dowódcy pułku lotniczego w bazie obecnie stacjonuje 30 myśliwców i śmigłowców. Samolotów ma być jednak więcej, ponieważ rozwój technologii bojowych dronów zmusza dowództwo rosyjskiej armii do zwiększenia liczby maszyn z możliwościami obronnymi.

W tym celu w bazie wzniesiono już nowe budynki, które mają być przeznaczone dla kolejnych samolotów. W bazie odbudowany ma być drugi pas startowy.

Rozbudowa bazy lotniczej

Jak powiedział informator TASS-a, "trwa przebudowa infrastruktury całej bazy lotniczej, modernizowane jest budownictwo mieszkaniowe oraz warunki kulturalne i rekreacyjne".

Oficer stwierdził, że obecnie rosyjscy piloci z bazy Hmejmim wykonują głównie loty treningowe. - W grudniu 2017 roku duża część personelu i sprzętu została wycofana stąd na stałe. Teraz w bazie lotniczej jest 30 samolotów, są to samoloty Su-35S, Su-34 i Su-24, śmigłowce wojskowe Mi-35 i Mi-8AMTSz - powiedział.

Pierwsze informacje o rosyjskiej bazie Hmejmim w wojskowej części portu lotniczego w Latakii pojawiły się we wrześniu 2015 roku, a dwa miesiące później rozmieszczona została tam bateria systemu przeciwlotniczego S-400 Triumf. W 2017 roku Rosja i Syria podpisały umowę, na mocy której rosyjskie wojska mogą tam stacjonować przez 49 lat.

Rosja prowadzi interwencję powietrzną w Syrii od 30 września 2015 roku. Na początku Moskwa utrzymywała, że celem akcji jest tak zwane Państwo Islamskie i inni ekstremiści, ale USA i ich sojusznicy od początku twierdzili, że ataki są wymierzone także w rebeliantów, walczących z reżimem Baszara al-Asada.

Rosja rozbudowuje swoją bazę lotniczą Hmejmim w SyriiGoogle Maps

Sankcje USA na dostawców paliwa

Departament Skarbu USA nałożył w czwartek sankcje na trzy osoby fizyczne, jedną firmę i pięć statków w związku z dostarczaniem paliwa lotniczego dla rosyjskich sił w Syrii.

Objęta sankcjami firma to Maritime Assistance LLC, która działała w charakterze firmy przykrywki dla przedsiębiorstwa OJSC Sovfracht, objętego wcześniej sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie - podał resort.

Stany Zjednoczone oskarżają Sovfracht o "obchodzenie sankcji" w celu umożliwiania dostaw paliwa lotniczego dla rosyjskich sił, wspierających w Syrii prezydenta Baszara al-Asada.

Departament Skarbu zamroził wszelkie aktywa w USA objętych sankcjami podmiotów i zakazał amerykańskim firmom i obywatelom prowadzenia z nimi jakichkolwiek interesów.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru / wikipedia

Tagi:
Raporty: