Pentagon o rosyjskich prowokacjach w Syrii. "Latają nad naszymi bazami uzbrojonymi samolotami bojowymi"

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP
Wojna w Syrii. Wideo archiwalne
Wojna w Syrii. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveWojna w Syrii. Wideo archiwalne

Siły powietrzne Rosji próbują dokonywać prowokacji nad amerykańskimi bazami w Syrii - poinformowało Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (CENTCOM), zaznaczając, że od początku marca obserwują wzrost "niebezpiecznych zachowań" rosyjskich pilotów.

- Latają nad naszymi bazami uzbrojonymi samolotami bojowymi, próbując nas prowokować - powiedział w czwartek gen. Michael Kurilla podczas przesłuchania przed amerykańskim Senatem.

- Jest to niebezpieczne, nieprofesjonalne i nie tego oczekujemy od profesjonalnych sił powietrznych. Chcą próbować renegocjować protokoły rozwiązywania konfliktów, które łamią każdego dnia - dodał dowódca CENTCOM.

Rosyjski myśliwiec Su-27 (zdjęcie ilustracyjne)Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia CC BY 2.0

Amerykanie obawiają się ataków dżihadystów

Generał Kurilla komentował również zagrożenie stwarzane ciągle przez tzw. Państwo Islamskie. - Szacujemy, że w przeciągu sześciu miesięcy mogą przeprowadzić atak na amerykańskie lub europejskie cele poza Afganistanem, gdzie są obecnie skoncentrowani - ostrzegł.

Na początku marca najwyższy rangą amerykański wojskowy generał Mark Milley przebywał z niezapowiedzianą wizytą w bazie żołnierzy USA w Syrii, by ocenić przebieg operacji zwalczania IS. Generał powiedział podróżującym z nim dziennikarzom, że wierzy, iż wojska amerykańskie i ich syryjscy sojusznicy pod wodzą Kurdów robią postępy w zapewnieniu trwałej klęski dżihadystów.

Choć IS nie kontroluje już jak przed dekadą znaczących obszarów Syrii i Iraku, to setki bojowników nadal trwają w odosobnionych lokalizacjach, do których nie docierają ani wojska USA z sojusznikami, ani wspierane przez Rosję siły reżimu w Damaszku. Zdaniem przedstawicieli USA IS wciąż jeszcze może stać się znaczącym zagrożeniem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia CC BY 2.0

Pozostałe wiadomości