Izraelski nalot na terytorium Syrii


Izraelska rakieta spadła na terytorium sąsiadującej ze Wzgórzami Golan muhafazy Al-Kunajtira w południowo-zachodniej Syrii - poinformowała syryjska agencja Sana. Agencje piszą, że trafiony został wojskowy samochód. Jeden żołnierz zginął i jeden został ranny.

Izraelska armia przyznała się do nalotu powietrznego na syryjskie stanowiska obrony przeciwlotniczej i wyjaśniła, że wcześniej syryjskie wojska ostrzelały izraelski samolot wojskowy.

Do podobnego ataku doszło 18 maja, gdy izraelskie lotnictwo zaatakowało pozycje syryjskiej armii na południu Syrii, w pobliżu okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Wówczas izraelskie samoloty wystrzeliły trzy pociski, z których dwa uderzyły w kwaterę 90. brygady syryjskiej armii, a jedna została zniszczona przez syryjską obronę powietrzną.

Agencja Sana podała wtedy, że syryjska obrona powietrzna "zniszczyła obiekty wystrzelone z okupowanych terytoriów".

Od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku Izrael przeprowadził już dziesiątki ataków lotniczych, głównie na pozycje związanego z Iranem Hezbollahu.

Izrael oficjalnie nie jest stroną obecnego konfliktu w Syrii, ale uznaje za wrogi reżim w Damaszku, a także wspierający go libański Hezbollah, dozbrajany przez Teheran.

Izrael uzyskał kontrolę nad strategicznie położonym obszarem Wzgórz Golan w następstwie wojny sześciodniowej w 1967 rokuPAP

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości