TVN24 | Świat

Stan wyjątkowy w Sudanie. Wojsko: rząd został rozwiązany

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Sudańska armia dokonała przewrotu wojskowego. Premier kraju oraz członkowie jego gabinetu zostali zatrzymani. Przewodniczący Suwerennej Rady Sudanu Abdel Fattah al-Burhan ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Przekazał również, że rząd oraz odpowiedzialna za proces transformacji demokratycznej Suwerenna Rada zostały rozwiązane.

W poniedziałek armia Sudanu dokonała przewrotu wojskowego - podało ministerstwo ds. informacji. Premier kraju Abdalla Hamdok oraz większość członków jego gabinetu została zatrzymana. Wojskowi mieli naciskać na szefa rządu, by udzielił poparcia dla zamachu stanu, a gdy odmówił, miał zostać przeniesiony z aresztu domowego w nieznane miejsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Sudańczycy protestujący przeciw puczystom przedarli się przez zapory otaczające główną kwaterę armii. W odpowiedzi na demonstracje wojskowi mieli otworzyć ogień w stronę manifestujących. Sudańska rada lekarska poinformowała o co najmniej 12 rannych.

ŚWIAT REAGUJE NA PRZEWRÓT W SUDANIE >>>

Stan wyjątkowy w Sudanie

Przewodniczący Suwerennej Rady Sudanu Abdel Fattah al-Burhan ogłosił w poniedziałek stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Jak przekazał, Suwerenna Rada, która odpowiadała za proces transformacji w Sudanie, oraz rząd Abdalla Hamdoka zostały rozwiązane.

Generał zapewnił, że armia będzie kontynuowała przemiany demokratyczne do czasu wyłonienia nowego rządu cywilnego w drodze wyborów. Jak zapowiedział, te mają odbyć się w lipcu 2023 roku.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP