TVN24 | Świat

Przewrót wojskowy w Sudanie. Waszyngton: ryzyko dla dalszego wsparcia ze strony USA

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

W Sudanie w poniedziałek dokonany został przewrót wojskowy. Żołnierze zatrzymali premiera kraju Abdalla Hamdoka oraz większość członków jego gabinetu. Media donoszą o starciach przed główną kwaterą armii. Obawy o narastający konflikt w Sudanie wyrazili przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Liga Państw Arabskich zaapelowała o przestrzeganie porozumienia w sprawie demokratycznej transformacji w kraju.

Jak przekazało sudańskie ministerstwo ds. informacji, w poniedziałek wojsko dokonało przewrotu. Premier kraju Abdalla Hamdok oraz większość członków jego gabinetu została zatrzymana. Wojskowi mieli naciskać na szefa rządu, by udzielił poparcia dla zamachu stanu, a gdy odmówił, miał zostać przeniesiony z aresztu domowego w nieznane miejsce.

Puczyści przypuścili także szturm na siedzibę sudańskiego radia i telewizji - dodano. Lotnisko w stolicy kraju, Chartumie, nie działa, a dostęp do internetu został ograniczony.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Media donoszą, że między żołnierzami a Sudańczykami, którzy sprzeciwiają się puczystom, doszło do starć, w wyniku których kilka osób zostało rannych. Protestujący mieli wcześniej przełamać zapory i dostać się na ulice otaczające główną kwaterę armii w Chartumie.

Przewodniczący Suwerennej Rady Sudanu Abdel Fattah al-Burhan ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Jak przekazał, Suwerenna Rada, która odpowiadała za proces transformacji w Sudanie, oraz rząd Abdalla Hamdoka zostały rozwiązane.

CZYTAJ WIĘCEJ. Stan wyjątkowy w Sudanie >>>

Reakcje międzynarodowe po przewrocie w Sudanie

Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych w rejonie Rogu Afryki, Jefrey Feltman, który w weekend wizytował Sudan, przekazał, że doniesienia na temat wojskowego przewrotu niepokoją Waszyngton. Ostrzegł, że pucz stanowi ryzyko dla dalszego wsparcia ze strony USA.

Obawy o sytuację w Sudanie wyraził także przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ w tym kraju Volker Perthes.

Liga Państw Arabskich wezwała strony konfliktu w Sudanie do przestrzegania porozumienia dotyczącego transformacji demokratycznej w kraju.

Przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki wezwał do uwolnienia sudańskich polityków, zatrzymanych w czasie przewrotu. Zaznaczył, że należy przestrzegać praw człowieka. Zaapelował o wznowienie rozmów na temat przemian w kraju między przedstawicielami władz cywilnych a wojskiem - podała agencja Reutera.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył na Twitterze, że Unia Europejska śledzi rozwój wydarzeń w Sudanie z wielkim niepokojem. "Unia Europejska wzywa wszystkie zainteresowane strony i partnerów w regionie, by przywrócić proces transformacji na właściwe tory" – napisał na Twitterze.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rasd Sudan Network/Handout/Anadolu Agency / Getty Images