Studenci LGBTQIA+ są znacznie bardziej narażeni na zaburzenia depresyjne niż ich rówieśnicy, wynika z nowych badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Problem dotyczy jednak nie tylko Ameryki. Główny autor analizy mówi o "rosnącym kryzysie zdrowia psychicznego" wśród studentów.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Raport, opublikowany 12 listopada na łamach czasopisma "Journal of American College Health", powstał w oparciu o ankietę, przeprowadzoną w latach 2007-2022 wśród ponad 483 tysięcy amerykańskich studentów studiów dziennych w wieku od 18. do 35. roku życia.
ZOBACZ TEŻ: Tęczowy piątek w polskich szkołach
Kryzys, który wymaga "natychmiastowej uwagi"
Naukowcy ustalili, że osoby identyfikujące się jako LGBTQIA+, stanowią około jedną piątą wszystkich studentów, a jednocześnie prawie połowę osób doświadczających depresji na uczelniach wyższych. Wśród kluczowych czynników, które się do tego przyczyniają, wymieniono w raporcie doświadczenia dyskryminacji oraz brak poczucia przynależności. Studenci LGBTQIA+ byli dwukrotnie bardziej skłonni do szukania terapii niż ich rówieśnicy, ale także byli o połowę mniej skłonni do szukania wsparcia u członków rodziny.
- Nasze wyniki wskazują na rosnący kryzys zdrowia psychicznego wśród studentów LGBTQIA+, który wymaga natychmiastowej uwagi - zaalarmował główny autor nowego raportu, David Pagliaccio, psychiatra z Uniwersytetu Columbia oraz Stanowego Instytutu Psychiatrii w Nowym Jorku, cytowany na portalu Medical Xpress. Zdaniem autorów raportu instytucje akademickie powinny podjąć konkretne działania w celu zaradzenia dysproporcjom w zakresie zdrowia psychicznego studentów.
"Trend obserwowany na całym świecie"
Dysproporcje w zakresie zdrowia psychicznego można zaobserwować nie tylko w Stanach Zjednoczonych, zauważa w rozmowie z portalem Euronews Rú Avila Rodriguez z IGLYO, międzynarodowej organizacji zrzeszającej młodzież i studentów LGBTQI. - To trend obserwowany na całym świecie, wszędzie tam, gdzie prowadzi się tego typu badania - zaznaczył.
Badanie IGLYO przeprowadzone wśród młodych osób LGBTQI w wieku od 14 do 30 lat w Europie wykazało, że środowisko szkolne ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne ponad połowy respondentów. - W obliczu coraz częściej występującej depresji wśród osób LGBTQI ważne jest, aby strategie (uczelni) to uwzględniały, dając priorytet tym społecznościom i budując strategie wspierające - ocenił Rodriguez.
Źródło: Journal of American College Health, Medical Xpress, Euronews
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock