Pracownicy UNRWA mogli być zaangażowani w atak na Izrael 7 października. "Straszliwa zdrada" w agencji ONZ

Źródło:
PAP
Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. Kolejne państwa apelują do swoich obywateli, by opuścili Liban
Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. Kolejne państwa apelują do swoich obywateli, by opuścili Liban
Anna Czerwińska/Fakty TVN
Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. Kolejne państwa apelują do swoich obywateli, by opuścili LibanAnna Czerwińska/Fakty TVN

Dziewięciu pracowników Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) mogło być zaangażowanych w atak na Izrael 7 października 2023 roku – informują służby ONZ. Zarzuty skłoniły wiele krajów do zawieszenia finansowania UNRWA.

Dziewięciu pracowników ONZ-owskiej agencji pomocowej UNRWA "mogło być zaangażowanych w atak na Izrael 7 października". 2023 roku. Wszyscy zostaną zwolnieni - poinformowały w poniedziałek wewnętrzne służby ONZ po zbadaniu 19 przypadków domniemanego udziału pracowników UNRWA w atakach.

Jakikolwiek udział naszych pracowników w atakach jest "straszliwą zdradą" pracy, którą jesteśmy zobowiązani wykonywać dla narodu palestyńskiego - podkreślił rzecznik sekretarza generalnego ONZ Farhan Haq.

Agencją Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) zatrudnia ponad 30 tys. pracowników, z czego 13 tys. w Strefie Gazy.

Większość z nich to Palestyńczycy. Finansowana przez rządy innych państw UNRWA zajmuje się m.in. prowadzeniem szkół, zapewnianiem opieki medycznej czy świadczeń socjalnych.

Izraelskie miasto Aszkelon po ataku palestyńskiego Hamasu 7 października 2023 rokuPAP/EPA/ATEF SAFADI

Wiele krajów zawiesza finansowanie UNRWA

Na początku roku Izrael zarzucił 12 pracownikom UNRWA bezpośredni udział w ataku z 7 października, a później dodano, że do terroystycznego Hamasu i sprzymierzonego z nim Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu należy znaczny odsetek - ponad 10 proc. - gazańskiego personelu organizacji. UNRWA odpierała oskarżenia o związki swoich pracowników z Hamasem, twierdząc, że Izrael nigdy nie przedstawił przekonujących dowodów.

Zarzuty skłoniły wiele krajów do zawieszenia finansowania UNRWA, ale większość z nich wycofała się z tej decyzji po tym, gdy zewnętrzna komisja nie znalazła dowodów na twierdzenia Izraela o związku "znacznej liczby" pracowników Agencji z Hamasem.

W ataku 7 października 2023 r. zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano. Terrorystyczna napaść Hamasu na Izrael rozpoczęła trwającą do dziś wojnę w Strefie Gazy, w której - według władz lokalnych - zginęło już blisko 40 tys. Palestyńczyków. Zniszczona Strefa Gazy pogrążona jest w kryzysie humanitarnym na wielką skalę, a większość ludności stała się wewnętrznymi uchodźcami.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ATEF SAFADI