"Nigdy nie współpracowaliśmy tak ściśle w tak wielu dziedzinach"


Pogłębienie współpracy militarnej NATO i Unii Europejskiej, wzmocnienie presji na Koreę Północną oraz walka z terroryzmem to kluczowe tematy rozpoczynającego się we wtorek w Brukseli spotkania ministrów obrony NATO, wymienione w poniedziałek przez Jensa Stoltenberga.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego powiedział na konferencji prasowej, że wtorkowe spotkanie rozpocznie się dyskusją na temat współpracy NATO-UE i europejskiej obrony. W spotkaniu wezmą też udział ministrowie z Finlandii i Szwecji, jak również unijna szefowa dyplomacji Federica Mogherini.

"Nowe środki' do przyjęcia

- Na marginesie szczytu NATO w lipcu ubiegłego roku przewodniczący (Komisji Europejskiej - red.) Jean-Claude Juncker, szef (Rady Europejskiej) Donald Tusk i ja podpisaliśmy wspólną deklarację w sprawie wzmocnienia współpracy NATO-UE. (...) Nigdy nie współpracowaliśmy tak ściśle i systemowo w tak wielu różnych dziedzinach. Na przykład zwiększyliśmy nasze wysiłki, aby przeciwdziałać cyberatakom. Wymieniamy się ostrzeżeniami dotyczącymi ataków (cybernetycznych) i złośliwego oprogramowania. W zeszłym tygodniu Unia Europejska wzięła udział w ćwiczeniach koalicji cybernetycznej NATO, jednych z największych na świecie - podkreślił Stoltenberg.

Jak dodał, Sojusz i UE zintensyfikowały także współpracę w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym.

Stoltenberg liczy na to, że wtorkowe spotkanie pozwoli zrobić krok do przodu we współpracy między NATO i UE. Zaznaczył, że na spotkaniu mają zostać przyjęte "nowe środki".

- Mam nadzieję, że zgodzimy się co do tego, że chcemy robić z UE jeszcze więcej. Chcemy, żeby mobilność wojskowa stała się nowym okrętem flagowym naszej współpracy. (...) Nasze oddziały i nasz sprzęt muszą być w stanie poruszać się szybko, kiedy tylko tego potrzebujemy. Jest to niezbędne dla naszego bezpieczeństwa - powiedział. Jego zdaniem NATO potrzebuje wsparcia rządów krajowych i Unii Europejskiej, aby móc to zrobić.

"Cały świat musi zastosować maksymalną presję"

Również we wtorek - jak mówił - szefowie resortów obrony państw NATO mają omówić globalne wyzwania dla Sojuszu, w tym kwestię Korei Północnej. - Dzisiaj nasze bezpieczeństwo wiąże się również z wydarzeniami w Azji Wschodniej. Wystrzelenie w zeszłym tygodniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej pokazało, że wszystkie państwa sprzymierzone mogą znajdować się w zasięgu. Nasi partnerzy w regionie są zagrożeni. Działania Korei Północnej również podważają globalne systemy nieproliferacji, kontroli zbrojeń i rozbrojenia. Cały świat musi więc zastosować maksymalną presję na Koreę Północną, aby osiągnąć pokojowe rozwiązanie - powiedział.

Ministrowie mają dyskutować też m.in. na temat walki z terroryzmem. - Wysyłamy dodatkowe trzy tysiące żołnierzy do naszej misji szkoleniowej w Afganistanie. Pracujemy z krajami takimi jak Jordania i Tunezja, aby wzmocnić ich obronę. NATO ma swój wkład w globalną koalicję, która powstała, by pokonać ISIS (tak zwane Państwo Islamskie - red.), poprzez loty nadzorujące AWACS i szkolenie żołnierzy irackich. Jednak nasza praca nie zakończy się, nawet jeśli ISIS nie będzie kontrolować już żadnego terytorium. Ministrowie będą rozmawiali o tym, w jaki sposób powinna ewoluować rola NATO po tym, gdy globalna koalicja przejdzie od operacji bojowych do działań stabilizacyjnych" - zaznaczył.

W środę odbędą się również rozmowy na temat współpracy NATO z Gruzją. - Przyjrzymy się obszarom, w których moglibyśmy ściślej współpracować, na przykład bezpieczeństwu Morza Czarnego - powiedział szef NATO.

Spotkanie ministerialne - jak zaznaczył Stoltenberg - zakończy się rozmową na temat "polityki otwartych drzwi" NATO. - Jak pokazała niedawna akcesja Czarnogóry, członkostwo w Sojuszu jest możliwe dla krajów, które dokonują faktycznych postępów w zakresie reform i modernizacji. Omówimy więc, jak najlepiej wspierać te kraje, które aspirują do przyłączenia się do naszej wspólnoty - dodał.

Na koniec powiedział, że podczas spotkania ministrów będzie miał okazję - wraz z premierem Belgii Charles'em Michelem - zaprezentować logo szczytu NATO, który ma się odbyć w połowie 2018 roku w Brukseli.

Autor: adso / Źródło: PAP