Loty ze szczepionkami będą priorytetowe. "Pierwsze partie dotrą do poszczególnych stanów już w poniedziałek"

Źródło:
PAP, Reuters

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się dystrybucja szczepionek przeciw koronawirusowi, wyprodukowanych przez firmy Pfizer i BioNTech. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin szczepionka ma się także pojawić w Kanadzie. 

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w piątek po rekordowo szybkich badaniach awaryjne użycie szczepionki firm Pfizer i BioNTech. Szczepionki rozwożone są z zakładów Pfizera w Kalamazoo w Michigan. "Oczekuje się, że pierwsze partie dotrą do poszczególnych stanów już w poniedziałek" - pisze Associated Press. Do środy preparat ma dotrzeć do 636 miejsc w Stanach Zjednoczonych.

Koronawirus: półprawdy i nieprawdy o szczepionce Pfizera. Wyjaśniamy

Miliony zaszczepione do końca roku

W piątek poinformowano, że do końca roku pierwszą dawkę szczepionki otrzymać ma 20 milionów Amerykanów. Główny doradca administracji USA do spraw szczepień przeciwko koronawirusowi dr Moncef Slaoui powiedział w niedzielę w wywiadzie dla sieci Fox News, że w pierwszym kwartale 2021 roku zaszczepionych zostanie 100 milionów obywateli USA. Dodał, że do końca grudnia rozdysponowanych zostanie około 40 milionów dawek szczepionki, a kolejne 50 do 80 milionów trafi do poszczególnych stanów w styczniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Loty ze szczepionkami będą traktowane priorytetowo

W operacji logistycznej dystrybucji szczepionek pomagają firmy kurierskie UPS i FedEx. Zgodnie z zarządzeniem Federalnej Agencji Lotnictwa USA (FAA), loty ze szczepionkami będą traktowane priorytetowo.

Logistycznym wyzwaniem pozostaje kwestia utrzymywania szczepionek w niskiej temperaturze, co komplikuje system przewożenia preparatu. Dawki szczepionki będą transportowane w specjalnych pojemnikach z suchym lodem. Po dotarciu na miejsce będą składowane w chłodniach z temperaturą poniżej 70 stopni Celsjusza.

Kto powinien otrzymać preparat w pierwszej kolejności?

Na początku poszczególne stany będą otrzymywać jedną dostawę tygodniowo; gubernatorzy o dokładnej liczbie szczepionek informowani będą z tygodniowym wyprzedzeniem.

Na władzach stanowych spoczywa decyzja, kto powinien otrzymać preparat w pierwszej kolejności. Wśród ekspertów panuje konsens, że powinni to być pracownicy ochrony zdrowia oraz osoby przebywające w domach opieki. Na placówki opiekuńcze przypada około 40 procent wszystkich wśród osób chorych na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych.

Dystrybucja szczepionek do Kanady

Agencja Reuters poinformowała, że pierwsze dawki szczepionki firmy Pfizer/BioNTech dotrą w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin również do Kanady. Ma to nastąpić jeszcze w niedzielę lub w poniedziałek.

Autorka/Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: